[Chrześcijanie na Bliskim Wschodzie] Islamscy apostaci żyją w strachu. Mają pretensje do Papieża

Na co dzień grożą im kary śmierci lub ciężkie więzienie, członkowie ich rodzin chcą ich zamordować i muszą uciekać albo się ukrywać. W styczniu pisali desperacki list do Papieża Franciszka. „Allah nie ma do zaproponowania nic innego, oprócz wojny i mordowania niewiernych w zamian za swój raj” – podkreślali katoliccy konwertyci w liście do Papieża. Grupa byłych muzułmanów, którzy przyjęli chrzest wyrażali zaniepokojenie podejściem Papieża wobec islamu. W wielu krajach Azji i Afryki przejście na chrześcijaństwo to nie tylko oznaka duchowej przemiany to także akt heroizmu za który bardzo często wyznawcy Chrystusa płacą najwyższą cenę.
 [Chrześcijanie na Bliskim Wschodzie] Islamscy apostaci żyją w strachu. Mają pretensje do Papieża
/ screen YouTube

Autorzy listu odnosili się do papieskiej ‬adhortacji Evangelii Gaudium (EG) i pytali Ojca Świętego: „Jeżeli islam jest sam w sobie dobrą religią, jak wydajesz się nauczać, to dlaczego zostaliśmy katolikami? Czy Wasze słowa nie kwestionują trafności wyboru, którego dokonaliśmy z narażeniem swojego życia? Islam zaleca śmierć dla apostatów (Koran 4,89; 8,7-11)”. Ex-muzułmanie także krytycznie odnieśli się do przyjmowania islamskich uchodźców. Apel byłych muzułmanów do Papieża uzasadnia strach, w którym żyją każdego dnia.

Polowanie na konwertytów

Zagrożenia dla życie chrześcijan w Afryce i Azji nie są tylko związane z wojną i atakami ze strony islamskich grup zbrojnych takich jak ISIS/IS czy Boko Haram (nigeryjska org. terrorystyczna sprzymierzona z tzw. Państwem Islamskim). Oczywiście, z uwagi na działalność terrorystów islamskich na Bliskim Wschodzie (Irak, Syria, Liban, Egipt) czy w Afryce (Nigeria, Kamerun, Republika Środkowoafrykańska), chrześcijanie znaleźli się „pod ostrzałem”, a ekspansja ISIS/IS pokazała, że głównym planem islamskich terrorystów jest eksterminacja chrześcijan. W tych krajach wciąż pozostają chrześcijańskie mniejszości. Pozostaje jednak inny „cichy” front walki o przetrwanie prześladowanych chrześcijan – to los konwertytów. Sudan w Afryce i Afganistan w Azji to symbole tego, jak są oni traktowani. W 2014 roku, w cieniu ekspansji ISIS na Bliskim Wschodzie, sudański sąd skazał na karę śmierci ciężarną kobietę. Powód? Przejście na chrześcijaństwo. Co ważne zarzut apostazji od islamu był sfałszowany, bo kobieta twierdziła, że była wychowywana przez matkę-chrześcijankę, a ojciec-muzułmanin porzucił ich rodzinę. Swoje dziecko urodziła w więzieniu. Apostazja grozi karą śmierci także w Afganistanie, gdzie jedyną legalną religią dla Afgańczyków pozostaje islam. W głośnych procesach w tym kraju ludzie trafiali do więzienia pod zarzutem „porzucenia islamu” także np.: za przekazanie komuś Pisma Świętego. Szacuje się, że w ok. 20 krajach na świecie oficjalnie, w sposób usankcjonowany przez państwo, przejście z islamu na inną religię jest karane śmiercią lub ciężkim więzieniem. Do tej haniebnej listy prześladowań należy także dołączyć państwa, w których, o ile praktykowanie chrześcijaństwa jest dopuszczalne, o tyle konwersja czy praca misyjna również mogą skończyć się brutalnymi karami. Za konwersję z islamu można otrzymać karę śmierci lub ciężkiego więzienia w Egipcie, Iraku, Jordanii, Kuwejcie, Omanie, Katarze, Arabii Saudyjskiej, Sudanie, Syrii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Jemenie, Afganistanie, Iranie, Malezji, Pakistanie, Mauretanii, Nigerii, Somalii, na Malediwach i Komorach.

#REKLAMA_POZIOMA#
#NOWA_STRONA#

Więzienie by porzucić Chrystusa

Nie potrzeba jednak kary śmierci by złamać człowieka. Wystarczy, że apostata trafia w „machinę” muzułmańskiego państwa. W Egipcie znany jest przypadek Mohameda Hegazy, który w 2007 roku w urzędowej dokumentacji zmienił swoje wyznanie z „muzułmanin” na „chrześcijanin”. Trafił do więzienia i po 8 latach zadecydował powrócić do starego wyznania publikując przy tym w Internecie film, w którym wypowiada szahadę [wyznanie wiary dla muzułmanina – przyp.red]. O ile Egipt chwali się zmianami prawa na bardziej liberalne, o tyle wciąż najwięcej do powiedzenia w kwestii wyznania obywateli mają islamscy duchowni. Gdy Hegazy trafił do więzienia, nawoływali oni do wykonania na nim wyroku śmierci. Oskarżonemu zarzucono także podsycanie anty-muzułmańskich nastrojów w kraju. Egipski sąd po pewnym czasie nakazał wypuszczenie zatrzymanego, ale odsiadywał on dalej wyrok, co policja i władze więzienia uzasadniały błędami formalnymi w dokumentacji, którą zmieniał w związku ze swoim wyznaniem. Hegazy, podczas odsiadki, miał być torturowany i kiedy oficjalnie powinien wyjść na wolność potajemnie przeniesiono go do innego więzienia. Za pomoc Hegazyemu aresztowano także dwóch chrześcijańskich aktywistów z Stowarzyszenia Chrześcijan na Bliskim Wschodzie (MICA). Jego zwolnienie poza deklaracją powrotu do islamu było obarczone także faktem, że kontrolę prawną nad nim musieli przejąć rodzice, mimo że Hagezy ma 34 lata. Jeśli konwertyta uniknie kary więzienia często w tych krajach jest traktowany jako osoba chora psychicznie, bardzo często zamykany do zakładów psychiatrycznych a tam „leczony” z choroby w iście radzieckim stylu „psychuszki”.

Zabójstwo honorowe

Częstymi przypadkami jest także to, że „sprawiedliwość” wobec konwertytów wymierzają rodziny wyznawców Chrystusa. W dobie silnej migracji muzułmańskiej całe rodziny trafiają do krajów zachodniej Europy czy USA i tam ich dzieci mają styczność z chrześcijaństwem i zachodnią kulturą. Część z tych „religijnych” spotkań kończy się porzuceniem przez młodszych imigrantów islamu i przejściu na chrześcijaństwo. Dopuszczają to systemy sprawiedliwości tych państw, ale lokalne prawo nie jest respektowane przez rodziców, i tak za takim dzieckiem podążają członkowie rodziny by zamordować syna lub córkę w imię „honorowego zabójstwa”. Liczba „honorowych mordów” (z różnych przyczyn, nie tylko apostazji) drastycznie wzrasta w Europie – widać to na przykładzie Niemiec – w 1998 r. odnotowano dwa przypadki takich zabójstw, w 2014 r. dwanaście, w 2016 r. sześćdziesiąt! Nie idzie to jednak w parze ze zrozumieniem zjawiska amerykańskich lub europejskich władz. Jedna z imigrantek ze Sri Lanki błagała amerykańską policję by ją ochroniła, bo za przyjęciu chrztu grozi jej śmierć. Federalne władze chciały ją oddać w ręce rodziców, ale interwencja mediów spowodowała, że nastolatkę odizolowano od rodziców. Trafiła do… amerykańskiego aresztu.

Mike Bruszewski


#REKLAMA_POZIOMA#

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Policjanci z Chicago w niebezpieczeństwie. Kolejny funkcjonariusz zamordowany z ostatniej chwili
Policjanci z Chicago w niebezpieczeństwie. Kolejny funkcjonariusz zamordowany

Fox News poinformowało, że policjant z Chicago został zastrzelony w niedzielę wczesnym rankiem, gdy wracał do domu. Zginął w tym samym obszarze, w którym w ubiegłym roku zastrzelony został inny funkcjonariusz, będący jego przyjacielem.

Żałoba w obsadzie serialu Pamiętniki wampirów. Nina Dobrev wydała oświadczenie z ostatniej chwili
Żałoba w obsadzie serialu "Pamiętniki wampirów". Nina Dobrev wydała oświadczenie

Zagraniczne media obiegła smutna wiadomość. Obsada popularnego serialu "Pamiętniki wampirów" pogrążona w żałobie. Główna aktorka - Nina Dobrev wydała oświadczenie.

„Proszę, niech je ktoś zwolni”. Burza po emisji popularnego programu TVN z ostatniej chwili
„Proszę, niech je ktoś zwolni”. Burza po emisji popularnego programu TVN

Po ostatnim wydaniu programu „Dzień dobry TVN” w mediach społecznościowych zawrzało.

Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Król Karol III rezygnuje z ostatniej chwili
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Król Karol III rezygnuje

Wrze wokół Pałacu Buckingham. Brytyjskie media donoszą o sensacyjnej rezygnacji króla Karola III.

Polacy niemal równo podzieleni po spotkaniu Duda–Trump [SONDAŻ] z ostatniej chwili
Polacy niemal równo podzieleni po spotkaniu Duda–Trump [SONDAŻ]

Polacy są równo podzieleni w sprawie oceny spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z b. prezydentem USA Donaldem Trumpem – podało we wtorek Radio ZET, powołując się na sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych w tej sprawie.

Zderzenie dwóch wojskowych helikopterów. Co najmniej 10 osób zginęło [WIDEO] z ostatniej chwili
Zderzenie dwóch wojskowych helikopterów. Co najmniej 10 osób zginęło [WIDEO]

Co najmniej 10 osób zginęło we wtorek na zachodzie Malezji, kiedy dwa wojskowe helikoptery zderzyły się w powietrzu w trakcie przygotowań do defilady – przekazała w oświadczeniu marynarka wojenna tego kraju.

Dr Wojciech Szewko: Czy polski MSZ już przeprosił ambasadora Izraela? tylko u nas
Dr Wojciech Szewko: Czy polski MSZ już przeprosił ambasadora Izraela?

– Z ambasady sprawców nie było na pogrzebie śp. Damiana Sobola nikogo. Może nie mieli czasu – zapewne w tym czasie ktoś z polskiego MSZ przepraszał ambasadora Liwne za to,  że Polacy i ich przyjaciele śmieli przybyć tak licznie na pogrzeb bohatera – mówi dr Wojciech Szewko, ekspert ds. Bliskiego Wschodu, w rozmowie z portalem Tysol.pl.

UEFA ugnie się pod naciskiem trenerów? Coraz bliżej ważnej decyzji ws. Euro 2024 z ostatniej chwili
UEFA ugnie się pod naciskiem trenerów? Coraz bliżej ważnej decyzji ws. Euro 2024

Na poniedziałkowym posiedzeniu Komisja Rozgrywek Drużyn Narodowych UEFA opowiedziała się za rozszerzeniem listy z 23 do 26 nazwisk piłkarzy podczas tegorocznego Euro – donoszą francuskie media.

Uwaga: GIF podjął decyzję o wycofaniu popularnego leku przeciwbólowego ze sprzedaży z ostatniej chwili
Uwaga: GIF podjął decyzję o wycofaniu popularnego leku przeciwbólowego ze sprzedaży

Na terenie całego kraju decyzją Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wstrzymana została sprzedaż popularnego leku przeciwbólowego – Ibuprofen Dr. Max.

Paweł Jędrzejewski: „Mowa nienawiści”. Kodeks karny w służbie wojny kulturowej Wiadomości
Paweł Jędrzejewski: „Mowa nienawiści”. Kodeks karny w służbie wojny kulturowej

Tzw. mowa nienawiści jest ścigana z urzędu przez polskie prawo. Jednak z pojęciem „mowy nienawiści” mamy do czynienia tylko wtedy, gdy nienawistny przekaz kierowany jest z określoną motywacją i do wybranych grup w społeczeństwie.

REKLAMA

[Chrześcijanie na Bliskim Wschodzie] Islamscy apostaci żyją w strachu. Mają pretensje do Papieża

Na co dzień grożą im kary śmierci lub ciężkie więzienie, członkowie ich rodzin chcą ich zamordować i muszą uciekać albo się ukrywać. W styczniu pisali desperacki list do Papieża Franciszka. „Allah nie ma do zaproponowania nic innego, oprócz wojny i mordowania niewiernych w zamian za swój raj” – podkreślali katoliccy konwertyci w liście do Papieża. Grupa byłych muzułmanów, którzy przyjęli chrzest wyrażali zaniepokojenie podejściem Papieża wobec islamu. W wielu krajach Azji i Afryki przejście na chrześcijaństwo to nie tylko oznaka duchowej przemiany to także akt heroizmu za który bardzo często wyznawcy Chrystusa płacą najwyższą cenę.
 [Chrześcijanie na Bliskim Wschodzie] Islamscy apostaci żyją w strachu. Mają pretensje do Papieża
/ screen YouTube

Autorzy listu odnosili się do papieskiej ‬adhortacji Evangelii Gaudium (EG) i pytali Ojca Świętego: „Jeżeli islam jest sam w sobie dobrą religią, jak wydajesz się nauczać, to dlaczego zostaliśmy katolikami? Czy Wasze słowa nie kwestionują trafności wyboru, którego dokonaliśmy z narażeniem swojego życia? Islam zaleca śmierć dla apostatów (Koran 4,89; 8,7-11)”. Ex-muzułmanie także krytycznie odnieśli się do przyjmowania islamskich uchodźców. Apel byłych muzułmanów do Papieża uzasadnia strach, w którym żyją każdego dnia.

Polowanie na konwertytów

Zagrożenia dla życie chrześcijan w Afryce i Azji nie są tylko związane z wojną i atakami ze strony islamskich grup zbrojnych takich jak ISIS/IS czy Boko Haram (nigeryjska org. terrorystyczna sprzymierzona z tzw. Państwem Islamskim). Oczywiście, z uwagi na działalność terrorystów islamskich na Bliskim Wschodzie (Irak, Syria, Liban, Egipt) czy w Afryce (Nigeria, Kamerun, Republika Środkowoafrykańska), chrześcijanie znaleźli się „pod ostrzałem”, a ekspansja ISIS/IS pokazała, że głównym planem islamskich terrorystów jest eksterminacja chrześcijan. W tych krajach wciąż pozostają chrześcijańskie mniejszości. Pozostaje jednak inny „cichy” front walki o przetrwanie prześladowanych chrześcijan – to los konwertytów. Sudan w Afryce i Afganistan w Azji to symbole tego, jak są oni traktowani. W 2014 roku, w cieniu ekspansji ISIS na Bliskim Wschodzie, sudański sąd skazał na karę śmierci ciężarną kobietę. Powód? Przejście na chrześcijaństwo. Co ważne zarzut apostazji od islamu był sfałszowany, bo kobieta twierdziła, że była wychowywana przez matkę-chrześcijankę, a ojciec-muzułmanin porzucił ich rodzinę. Swoje dziecko urodziła w więzieniu. Apostazja grozi karą śmierci także w Afganistanie, gdzie jedyną legalną religią dla Afgańczyków pozostaje islam. W głośnych procesach w tym kraju ludzie trafiali do więzienia pod zarzutem „porzucenia islamu” także np.: za przekazanie komuś Pisma Świętego. Szacuje się, że w ok. 20 krajach na świecie oficjalnie, w sposób usankcjonowany przez państwo, przejście z islamu na inną religię jest karane śmiercią lub ciężkim więzieniem. Do tej haniebnej listy prześladowań należy także dołączyć państwa, w których, o ile praktykowanie chrześcijaństwa jest dopuszczalne, o tyle konwersja czy praca misyjna również mogą skończyć się brutalnymi karami. Za konwersję z islamu można otrzymać karę śmierci lub ciężkiego więzienia w Egipcie, Iraku, Jordanii, Kuwejcie, Omanie, Katarze, Arabii Saudyjskiej, Sudanie, Syrii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Jemenie, Afganistanie, Iranie, Malezji, Pakistanie, Mauretanii, Nigerii, Somalii, na Malediwach i Komorach.

#REKLAMA_POZIOMA#
#NOWA_STRONA#

Więzienie by porzucić Chrystusa

Nie potrzeba jednak kary śmierci by złamać człowieka. Wystarczy, że apostata trafia w „machinę” muzułmańskiego państwa. W Egipcie znany jest przypadek Mohameda Hegazy, który w 2007 roku w urzędowej dokumentacji zmienił swoje wyznanie z „muzułmanin” na „chrześcijanin”. Trafił do więzienia i po 8 latach zadecydował powrócić do starego wyznania publikując przy tym w Internecie film, w którym wypowiada szahadę [wyznanie wiary dla muzułmanina – przyp.red]. O ile Egipt chwali się zmianami prawa na bardziej liberalne, o tyle wciąż najwięcej do powiedzenia w kwestii wyznania obywateli mają islamscy duchowni. Gdy Hegazy trafił do więzienia, nawoływali oni do wykonania na nim wyroku śmierci. Oskarżonemu zarzucono także podsycanie anty-muzułmańskich nastrojów w kraju. Egipski sąd po pewnym czasie nakazał wypuszczenie zatrzymanego, ale odsiadywał on dalej wyrok, co policja i władze więzienia uzasadniały błędami formalnymi w dokumentacji, którą zmieniał w związku ze swoim wyznaniem. Hegazy, podczas odsiadki, miał być torturowany i kiedy oficjalnie powinien wyjść na wolność potajemnie przeniesiono go do innego więzienia. Za pomoc Hegazyemu aresztowano także dwóch chrześcijańskich aktywistów z Stowarzyszenia Chrześcijan na Bliskim Wschodzie (MICA). Jego zwolnienie poza deklaracją powrotu do islamu było obarczone także faktem, że kontrolę prawną nad nim musieli przejąć rodzice, mimo że Hagezy ma 34 lata. Jeśli konwertyta uniknie kary więzienia często w tych krajach jest traktowany jako osoba chora psychicznie, bardzo często zamykany do zakładów psychiatrycznych a tam „leczony” z choroby w iście radzieckim stylu „psychuszki”.

Zabójstwo honorowe

Częstymi przypadkami jest także to, że „sprawiedliwość” wobec konwertytów wymierzają rodziny wyznawców Chrystusa. W dobie silnej migracji muzułmańskiej całe rodziny trafiają do krajów zachodniej Europy czy USA i tam ich dzieci mają styczność z chrześcijaństwem i zachodnią kulturą. Część z tych „religijnych” spotkań kończy się porzuceniem przez młodszych imigrantów islamu i przejściu na chrześcijaństwo. Dopuszczają to systemy sprawiedliwości tych państw, ale lokalne prawo nie jest respektowane przez rodziców, i tak za takim dzieckiem podążają członkowie rodziny by zamordować syna lub córkę w imię „honorowego zabójstwa”. Liczba „honorowych mordów” (z różnych przyczyn, nie tylko apostazji) drastycznie wzrasta w Europie – widać to na przykładzie Niemiec – w 1998 r. odnotowano dwa przypadki takich zabójstw, w 2014 r. dwanaście, w 2016 r. sześćdziesiąt! Nie idzie to jednak w parze ze zrozumieniem zjawiska amerykańskich lub europejskich władz. Jedna z imigrantek ze Sri Lanki błagała amerykańską policję by ją ochroniła, bo za przyjęciu chrztu grozi jej śmierć. Federalne władze chciały ją oddać w ręce rodziców, ale interwencja mediów spowodowała, że nastolatkę odizolowano od rodziców. Trafiła do… amerykańskiego aresztu.

Mike Bruszewski


#REKLAMA_POZIOMA#


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe