loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
[Tylko na Tysol.pl] dr Łukasz Kister: Filary bezpieczeństwa III RP
Opublikowano dnia 09.02.2018 08:49
Bezpieczeństwo Ojczyzny i Narodu – który Ją tworzy, musi być zawsze najwyższym dobrem i celem do jakiego winni dążyć prezydenci, premierzy, ministrowie, dowódcy wojskowi, szefowie służb i innych instytucji odpowiedzialnych za ochronę państwa przed zagrożeniami zewnętrznymi i wewnętrznymi.

Pixabay.com
Właśnie dlatego postanowiłem przedstawić osobistości, które w mojej ocenie stanowiły „Filary bezpieczeństwa narodowego” III Rzeczpospolitej, lub jak niektórzy wolą Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej – bis. Jest to zestawienie całkowicie subiektywne, w którym wzorowałem się na metodologii przyjętej przez Mistrza Stefana Kisielewskiego w felietonie „Moje typy”.
Choć są też i tacy, którzy uważają, że sugerowałem się „Panteonem Polskiego Więziennictwa”, zaproponowanym przez Juliusza Machulskiego w kultowym filmie „Kiler”. Tutaj niedoścignioną „Gwiazdą penitencjarnej Polski” był Dyrektor – Naczelnik Mieczysław Klonisz.
 
Niemniej jednak bez wymienionych niżej osobistości nie tylko bezpieczeństwo, ale cała nasza (bez)wolna Ojczyzna wyglądała by dzisiaj zupełnie inaczej. Nie można o tym zapominać.
 
Anklewicz Andrzej, generał brygady
Bondaryk Krzysztof, generał brygady
Cichocki Jacek, minister
Dukaczewski Marek, generał brygady
E. Magdalena, major
Farmus Zbigniew, porucznik
Gawor Mirosław, generał brygady
Hunia Maciej, generał brygady
Izydorczyk Bolesław, generał brygady
Janicki Marian, generał dywizji
Koziej Stanisław, generał brygady
Lesiak Jan, pułkownik
Łuczak Dariusz, generał brygady
Malejczyk Konstanty, generał brygady
Nosek Janusz, generał brygady
Onyszkiewicz Janusz, minister
Pacek Bogusław, generał dywizji
Reszka Grzegorz, pułkownik
Siemoniak Tomasz, minister
Tusk Donald, premier
Ungier Marek, major
Wojtunik Paweł, szef
Zacharski Marian, generał brygady
 
Zapewne wiele znamienitych nazwisk nie udało się umieścić w tym „panteonie”, ale taki jest niestety urok alfabetu, że litery nigdy się nie powtarzają. Zachęcam więc co samodzielnego rozbudowywania tej listy, o „własne typy”.

dr Łukasz Kister
Naukowiec i praktyk. Były oficer służb policyjnych i specjalnych.
Ekspert 
Instytutu Jagiellońskiego.
Twitter: @LukaszKister
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
reklama_pionowaNajnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Adam Andruszkiewicz [K'15]: Głosowałem w obronie ministra Macierewicza i już tłumaczę dlaczego
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Czy Trzaskowski złoży też wniosek o delegalizację KPP?
Jeśli nie podoba mu się tylko ON-R, a nie przeszkadza mu KPP to znaczy, że jest stronniczy, wybiórczo traktuje przytoczone wyżej artykuły Konstytucji i Kodeksu karnego oraz wyraźnie sympatyzuje z komunistami.
avatar
Przemysław
Jarasz

Lekarz ginekolog podejrzany o zgwałcenie pacjentki i molestowanie innych. Został zatrzymany przez policję
50-letni lekarz ginekolog z Zabrza jest podejrzany o zgwałcenie, a także doprowadzenie czterech pacjentek do poddania się tzw. innym czynnościom seksualnym. Został już zatrzymany przez miejscową policję prowadzącą śledztwo pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Zabrzu. Podejrzany medyk został objęty m.in. policyjnym dozorem i absolutnym zakazem wykonywania zawodu. Grozi mu kara do 12 lat więzienia. Śledczy nie wykluczają, że ofiar lekarza może być więcej i apelują do kobiet, które mogły być pokrzywdzone przez zatrzymanego ginekologa, o zgłaszanie się na policję lub do prokuratury.
avatar
poseł Janusz
Szewczak

Janusz Szewczak: Jan Vincent Rostowski pluje pod wiatr
Ciekawe, kogo chciał obrazić i sprowokować Sztukmistrz z Londynu Jan Vincent Rostowski; Kornela Morawieckiego, premiera Mateusza Morawieckiego, a może śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w związku z 10-tą rocznicą jego odważnej akcji w Gruzji, swym ostatnim, głupawym i aroganckim wpisem w mediach społecznościowych.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.