loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
[Tylko na Tysol.pl] dr Łukasz Kister: Filary bezpieczeństwa III RP
Opublikowano dnia 09.02.2018 08:49
Bezpieczeństwo Ojczyzny i Narodu – który Ją tworzy, musi być zawsze najwyższym dobrem i celem do jakiego winni dążyć prezydenci, premierzy, ministrowie, dowódcy wojskowi, szefowie służb i innych instytucji odpowiedzialnych za ochronę państwa przed zagrożeniami zewnętrznymi i wewnętrznymi.

Pixabay.com
Właśnie dlatego postanowiłem przedstawić osobistości, które w mojej ocenie stanowiły „Filary bezpieczeństwa narodowego” III Rzeczpospolitej, lub jak niektórzy wolą Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej – bis. Jest to zestawienie całkowicie subiektywne, w którym wzorowałem się na metodologii przyjętej przez Mistrza Stefana Kisielewskiego w felietonie „Moje typy”.
Choć są też i tacy, którzy uważają, że sugerowałem się „Panteonem Polskiego Więziennictwa”, zaproponowanym przez Juliusza Machulskiego w kultowym filmie „Kiler”. Tutaj niedoścignioną „Gwiazdą penitencjarnej Polski” był Dyrektor – Naczelnik Mieczysław Klonisz.
 
Niemniej jednak bez wymienionych niżej osobistości nie tylko bezpieczeństwo, ale cała nasza (bez)wolna Ojczyzna wyglądała by dzisiaj zupełnie inaczej. Nie można o tym zapominać.
 
Anklewicz Andrzej, generał brygady
Bondaryk Krzysztof, generał brygady
Cichocki Jacek, minister
Dukaczewski Marek, generał brygady
E. Magdalena, major
Farmus Zbigniew, porucznik
Gawor Mirosław, generał brygady
Hunia Maciej, generał brygady
Izydorczyk Bolesław, generał brygady
Janicki Marian, generał dywizji
Koziej Stanisław, generał brygady
Lesiak Jan, pułkownik
Łuczak Dariusz, generał brygady
Malejczyk Konstanty, generał brygady
Nosek Janusz, generał brygady
Onyszkiewicz Janusz, minister
Pacek Bogusław, generał dywizji
Reszka Grzegorz, pułkownik
Siemoniak Tomasz, minister
Tusk Donald, premier
Ungier Marek, major
Wojtunik Paweł, szef
Zacharski Marian, generał brygady
 
Zapewne wiele znamienitych nazwisk nie udało się umieścić w tym „panteonie”, ale taki jest niestety urok alfabetu, że litery nigdy się nie powtarzają. Zachęcam więc co samodzielnego rozbudowywania tej listy, o „własne typy”.

dr Łukasz Kister
Naukowiec i praktyk. Były oficer służb policyjnych i specjalnych.
Ekspert 
Instytutu Jagiellońskiego.
Twitter: @LukaszKister
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Agnieszka Romaszewska: Ukraina postawiła na Niemcy. I się na tym przejedzie
Blogi
avatar
Ryszard
Czarnecki

Taśmy, Tusk, Berlin i … pomarańcze
Najpierw ogłasza się, ze na tych taśmach jest coś o kupowaniu mieszkań na słupa, po czym następnego dnia publikuje się taśmę, na której tego wątku jakoś nie ma. Ale medialne „grzanie” było, tytuły i oskarżenia pozostały.
avatar
poseł Janusz
Szewczak

Janusz Szewczak: Wg. wielu Polaków, niektórzy widok pięknych, polskich Tatr, winni oglądać tylko zza krat
Były minister, specjalista od wyprzedaży majątku narodowego, eurodeputowany PO J.Lewandowski w kontekście odzyskania przez Polskę i polski rząd kolejki na Kasprowy Wierch drwiąco oświadczył zdumionym Polakom, że „Naszych pięknych Tatr na szczęście nie trzeba nacjonalizować - repolonizować….”.
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk: Schetyna dehumanizuje elektorat PiS i chce zostać premierem
Na każdej kolejnej konwencji wyborczej Platformy i Nowoczesnej, Grzegorz Schetyna niewiele mówi o programie, który obydwa ugrupowania chcą realizować w samorządach, a przede wszystkim atakuje Prawo i Sprawiedliwość i dehumanizuje elektorat tego ugrupowania.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.