loading
Proszę czekać...
Wyłudzenia podatku VAT na 50 milionów zł i wypranie pieniędzy na 35 milionów. Kolejne zatrzymania
Opublikowano dnia 30.01.2018 16:45
Śledztwo prowadzone przez policjantów z olsztyńskiego zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji, a nadzorowane przez Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku dotyczy wyłudzenia podatku VAT wielkiej wartości tj.: w kwocie 50 milionów złotych oraz prania pieniędzy w wysokości około 35 milionów złotych. Według śledczych członkowie grupy poświadczali także nieprawdę w dokumentach.

policja.pl
Z ustaleń policjantów wynika, że zorganizowana grupa przestępcza o charakterze międzynarodowym działała w latach 2015 – 2016. Jej członkowie zajmowali się obrotem metalami szlachetnymi, w szczególności granulatem srebra, wykorzystując faktycznie kontrolowane spółki kapitałowe. Pracownicy firm wystawiali poświadczające nieprawdę i nierzetelne faktury VAT. Część faktur była podrobiona i dokumentowała fikcyjny zakres usług podstawionych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.

W ubiegłym roku funkcjonariusze Zarządu w Olsztynie CBŚP podczas jednej z realizacji tej sprawy dokonali zatrzymania mężczyzny, który ze względu na złe samopoczucie trafił do szpitala. W szpitalu okazało się, że istnieje realne  zagrożenie życia  i zdrowia podejrzanego. W związku z tym przeprowadzono zabieg operacyjny dotyczący układu krwionośnego. Podejrzany sam przyznał, że dzięki zatrzymaniu trafił do szpitala, co być może uratowało mu życie. Po wykonaniu z nim czynności procesowych na terenie szpitala wobec tego podejrzanego zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci poręczenia majątkowego.

W styczniu 2018 roku policjanci z Zarządu w Olsztynie CBŚP przy wsparciu SPAP KWP w Olsztynie oraz „Łowców Cieni” z CBŚP przeprowadzili kolejną realizację, podczas której zatrzymali w powiecie wyszkowskim Roberta M. Mężczyzna, który jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą był bardzo zaskoczony wizytą policjantów. Nie spodziewał się, że ktoś wpadnie na jego trop. Do kolejnych dwóch zatrzymań doszło w Warszawie i w powiecie nowodworskim, ci dwaj mężczyźni podejrzani są o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Wobec trzech zatrzymanych sąd zastosował środki zapobiegawcze o charakterze izolacyjnym w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

źródło: policja.pl


raw

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Tysol.pl Wywiad Cezarego Krysztopy z Tomaszem Szatkowskim
Blogi
avatar
Marek
Budzisz

Marek Budzisz: Czy Poroszenko zaryzykuje pokerowe zagranie?
Choć wybory prezydenckie na Ukrainie dopiero za 9 miesięcy, a parlamentarne jeszcze później, to wszystko wskazuje na to, że zasadnicze rozstrzygnięcia polityczne mogą mieć miejsce w najbliższych tygodniach, jeśli nie dniach.
avatar
Portal
Stoczniowy

Portal Stoczniowy: US Navy - nowy niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke odebrany
Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych US Navy odebrała nowy okręt. To niszczyciel USS Thomas Hudner, wyposażony w kierowane pociski rakietowe Tomahawk. Okręt zbudowała amerykańska stocznia General Dynamics Bath Iron Works.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Trzeba wznieść w Krakowie dwa obiecane kombatantom pomniki
Okazja jest znakomita: rok stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.