loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Ewa Zarzycka dla "TS": Chłopiec do bicia
Opublikowano dnia 22.01.2018 18:00
Chłopiec do bicia to bardzo potrzebna instytucja. Nie odeszła w mrok historii razem z epoką, która ją stworzyła. Przeciwnie, zdemokratyzowała się, ba, nawet zeszła pod strzechy i dziś każdy go ma. Ale nie jest to już klasyczny, XVII-wieczny angielski model. To model XXI-wieczny. I nasz, polski.

pixabay.com
Różny jest od zmurszałego wymysłu Angoli po pierwsze dlatego, że się odszczekuje, zamiast pokornie przyjąć karę. A po drugie dlatego, że zamiast na karze i jej wymierzeniu dziś chodzi głównie o winę.

Pobili znanego aktora w centrum stolicy? Winien jest Kościół, który do nienawiści szczuje. Zwłaszcza do tych, którzy z nim walczą. A przecież każdy warszawski bandyta wie, że aktor ów do tych walczących należy. Polacy nie chcą przyjmować emigrantów? Winien jest też Kościół, no i PiS, który, jak wiadomo, na pasku Kościoła chodzi. Kobiety wychodzą protestować na ulice? Winne są feministki, komuniści, spadkobiercy UB i w ogóle Unia Europejska, która kobietom wodę z mózgu robi.  Przecież Polki nie mają powodów, by o cokolwiek się upominać. Polityk powiedział coś kompromitującego? Winien jest dziennikarz, który jego słowa przekręcił. Wszak polityk z założenia mówi rzeczy mądre. Mąż okazał się nie tak wspaniały, jak miał być? Winna jest teściowa, która tak go wychowała itp., itd.

Naturalnie taka teściowa, feministka, Kościół czy PiS natychmiast się odwiną. I rodzi się, toczona długo w telewizorach, radiu, prasie i w Sejmie, mniej czy bardziej kwiecista słowna utarczka o to, kto zawinił. Nie jest nudno. A problem? Leży i puchnie. Nim zająć się już nie ma kto. Zresztą po co? Zawsze przecież można przestać o sprawie mówić. I przenieść się z wojenką na inne podwórko.

Ewa Zarzycka

Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (04/2018) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo "Konstytucja dla obywateli, nie dla elit". Wywiad z Ewą Tomaszewską
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Znika pomnik generała, "który się kulom nie kłaniał"
Świerczewski był aktywnym działaczem komunistycznym, który walczył przeciwko Polsce w 1920 roku jako oficer Armii Czerwonej.
avatar
Marian
Panic

Marian Panic: Jeśli kłamstwu dać godzinę przewagi, to prawda już go nigdy nie dogoni
Gdzieś przeczytałem (mniejsza o to gdzie), że przegrywamy, a właściwie już przegraliśmy z kretesem "bitwę o prawdę historyczną" w sieci. Na podstawie jakichś tam kryteriów i statystyk ktoś doszedł do takich właśnie bardzo ponurych i masochistycznych wniosków. 
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk: Wzrost PKB w IV kw. 2017 roku wynoszący aż 5,1 proc., dobrym prognostykiem na rok 2018
Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał w poprzednim tygodniu wstępne szacunki wzrostu Produktu Krajowego Brutto (PKB) w IV kwartale 2017 roku, z których wynika, że wzrost ten wyniósł aż 5,1 proc. w porównaniu do IV kwartału 2016 roku.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.