loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Gigantyczna akcja CBŚ i KAS. Uderzono w grupę hurtowo „przerabiającą” olej opałowy na paliwo
Opublikowano dnia 09.01.2018 17:34
Zatrzymano 9 podejrzanych osób, przeszukano 60 mieszkań, firm i magazynów, zabezpieczono 6 zestawów z cysternami i lewym paliwem w łącznej ilości 180 tys. litrów. Do tego mnóstwo dokumentacji, a także maszyny i urządzenia służące do przerabiania oleju opałowego na napędowy i zabezpieczony prawie milion złotych w gotówce - to wszystko jest efektem zakrojonej na szeroką skalę akcji gdańskiej CBŚP i Krajowej Administracji Skarbowej. Zlikwidowano również magazyn, w którym bezprawnie odbarwiano olej opałowy na ogromną skalę. W efekcie przestępczej działalności Skarb Państwa stracił około 20 milionów złotych.

foto: CBŚP
Tą przestępczą grupę działającą na ogromną skalę rozpracowano w wyniku zsynchronizowanej akcji służb przy wsparciu także Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego i Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, a także pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. We wspólnych działaniach brało udział prawie 140 funkcjonariuszy.

Śledczy ustalili strukturę i schemat działania grupy przestępczej, której członkowie mogli prowadzić nielegalną działalność od 2016 roku. 
„Grupa sprowadzała z Niemiec do Polski za pośrednictwem spółek zarejestrowanych na Cyprze i Bułgarii, olej przeznaczony do celów grzewczych, który według dokumentów tranzytem przez nasz kraj miał trafić na Łotwę. Los oleju był jednak zupełnie inny. W pokaźnym magazynie mieszczącym się w jednej z pomorskich miejscowości w powiecie kartuskim, za pomocą zestawu specjalnych filtrów i pomp oraz odpowiedniej mieszaniny kwasów przeprowadzano proces jego odbarwiania (blendowania). Następnie na podstawie fałszywych dokumentów, trafiał on jako olej napędowy na liczne stacje benzynowe znajdujące się w woj. pomorskim, zachodnio-pomorskim, łódzkim i śląskim.”
- informują służby prasowe CBŚP. 

W znalezionym magazynie blendować można było nawet 10 cystern tygodniowo! Nic więc dziwnego, że szacowane straty skarbu państwa wynoszą 20  mln zł.
„Funkcjonariusze zatrzymali 9 osób w wieku od 22 do 73 lat i przeszukali 60 mieszkań, siedzib firm oraz magazynów znajdujących się w wielu częściach Polski. Zabezpieczyli także dokumentację księgową firm powiązanych z podejrzanymi oraz 6 ciągników siodłowych wraz z naczepami wypełnionymi odbarwionym olejem opałowym, maszyny i urządzenia służące do blendowania oleju opałowego, sprzęt komputerowy, a także luksusowy samochód osobowy. Ujawniono także blisko milion złotych w gotówce (w różnych walutach). Łączna wartość 180 tys. litrów oleju znajdującego się w zabezpieczonych autocysternach szacuje się nawet na 600 tys. zł”
- podkreślają przedstawiciele warszawskiej centrali CBŚP.

W Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, zmiany przeznaczenia towarów oraz innych przestępstw karno-skarbowych. Sąd Rejonowy Gdańsk Południe tymczasowo aresztował siedmiu podejrzanych na okres trzech miesięcy. Śledztwo ma charakter rozwojowy i planowane są dalsze zatrzymania.   
Przemysław Jarasz
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Tysol.pl Wywiad Cezarego Krysztopy z Tomaszem Szatkowskim
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Polski żołnierz poległy w Afganistanie uwieczniony w Drodze Krzyżowej
Nową stację Drogi Krzyżowej ufundowali bliscy poległego żołnierza oraz jego koledzy z armii.
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk: Wygląda na to, że Włochy szybko nie będą miały rządu
Już mija dwa tygodnie po wyborach parlamentarnych we Włoszech i na razie żadna z trzech największych sił w nowym parlamencie oficjalnie nie zaproponowała rozpoczęcia rozmów koalicyjnych.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Gazowe ulgi dla strajkujących w 1981 roku górników
Pomoc, jaką spółka oferuje powstańcom i górnikom, jest przejawem wdzięczności wobec osób, które w walce o wolną Polskę poświęciły zdrowie i życie.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.