loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Gigantyczna akcja CBŚ i KAS. Uderzono w grupę hurtowo „przerabiającą” olej opałowy na paliwo
Opublikowano dnia 09.01.2018 17:34
Zatrzymano 9 podejrzanych osób, przeszukano 60 mieszkań, firm i magazynów, zabezpieczono 6 zestawów z cysternami i lewym paliwem w łącznej ilości 180 tys. litrów. Do tego mnóstwo dokumentacji, a także maszyny i urządzenia służące do przerabiania oleju opałowego na napędowy i zabezpieczony prawie milion złotych w gotówce - to wszystko jest efektem zakrojonej na szeroką skalę akcji gdańskiej CBŚP i Krajowej Administracji Skarbowej. Zlikwidowano również magazyn, w którym bezprawnie odbarwiano olej opałowy na ogromną skalę. W efekcie przestępczej działalności Skarb Państwa stracił około 20 milionów złotych.

foto: CBŚP
Tą przestępczą grupę działającą na ogromną skalę rozpracowano w wyniku zsynchronizowanej akcji służb przy wsparciu także Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego i Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, a także pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. We wspólnych działaniach brało udział prawie 140 funkcjonariuszy.

Śledczy ustalili strukturę i schemat działania grupy przestępczej, której członkowie mogli prowadzić nielegalną działalność od 2016 roku. 
„Grupa sprowadzała z Niemiec do Polski za pośrednictwem spółek zarejestrowanych na Cyprze i Bułgarii, olej przeznaczony do celów grzewczych, który według dokumentów tranzytem przez nasz kraj miał trafić na Łotwę. Los oleju był jednak zupełnie inny. W pokaźnym magazynie mieszczącym się w jednej z pomorskich miejscowości w powiecie kartuskim, za pomocą zestawu specjalnych filtrów i pomp oraz odpowiedniej mieszaniny kwasów przeprowadzano proces jego odbarwiania (blendowania). Następnie na podstawie fałszywych dokumentów, trafiał on jako olej napędowy na liczne stacje benzynowe znajdujące się w woj. pomorskim, zachodnio-pomorskim, łódzkim i śląskim.”
- informują służby prasowe CBŚP. 

W znalezionym magazynie blendować można było nawet 10 cystern tygodniowo! Nic więc dziwnego, że szacowane straty skarbu państwa wynoszą 20  mln zł.
„Funkcjonariusze zatrzymali 9 osób w wieku od 22 do 73 lat i przeszukali 60 mieszkań, siedzib firm oraz magazynów znajdujących się w wielu częściach Polski. Zabezpieczyli także dokumentację księgową firm powiązanych z podejrzanymi oraz 6 ciągników siodłowych wraz z naczepami wypełnionymi odbarwionym olejem opałowym, maszyny i urządzenia służące do blendowania oleju opałowego, sprzęt komputerowy, a także luksusowy samochód osobowy. Ujawniono także blisko milion złotych w gotówce (w różnych walutach). Łączna wartość 180 tys. litrów oleju znajdującego się w zabezpieczonych autocysternach szacuje się nawet na 600 tys. zł”
- podkreślają przedstawiciele warszawskiej centrali CBŚP.

W Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, zmiany przeznaczenia towarów oraz innych przestępstw karno-skarbowych. Sąd Rejonowy Gdańsk Południe tymczasowo aresztował siedmiu podejrzanych na okres trzech miesięcy. Śledztwo ma charakter rozwojowy i planowane są dalsze zatrzymania.   
Przemysław Jarasz
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Konferencja "Układy zbiorowe droga do społecznej gospodarki rynkowej" - Debata publicystów
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Dekalog na szkołach
Wójt tłumaczy, że zareagował na to, jak katolicy traktowani są na Zachodzie, gdzie dyskryminuje się ich, a promuje zło moralne w postaci aborcji, eutanazji, związków homoseksualnych.
avatar
Marek
Budzisz

Marek Budzisz: Czy Poroszenko zaryzykuje pokerowe zagranie?
Choć wybory prezydenckie na Ukrainie dopiero za 9 miesięcy, a parlamentarne jeszcze później, to wszystko wskazuje na to, że zasadnicze rozstrzygnięcia polityczne mogą mieć miejsce w najbliższych tygodniach, jeśli nie dniach.
avatar
Portal
Stoczniowy

Portal Stoczniowy: US Navy - nowy niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke odebrany
Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych US Navy odebrała nowy okręt. To niszczyciel USS Thomas Hudner, wyposażony w kierowane pociski rakietowe Tomahawk. Okręt zbudowała amerykańska stocznia General Dynamics Bath Iron Works.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.