loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
CBŚP rozbiło gang „wyłudzaczy” odszkodowań. Pozorowali i inscenizowali kosztowne stłuczki
Opublikowano dnia 08.01.2018 20:49
Zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się wyłudzaniem odszkodowań komunikacyjnych od ubezpieczycieli rozbili policjanci Centralnego Biura Śledczego na skutek śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim. W zatrzymaniach w sumie 23 podejrzanych uczestniczyli także antyterroryści z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. U dwóch pojmanych osób znaleziono dwie jednostki broni palnej. Mechanizm przestępczego procederu polegał na tym, że podejrzani zgłaszali fikcyjne kolizje lub pozorowali zdarzenia drogowe, by wzbogacić się na zainkasowaniu nienależnych odszkodowań. Na obecnym etapie działań śledczych, straty towarzystw ubezpieczeniowych oszacowano na ponad 160 tysięcy złotych.

foto: KWP w Gorzowie Wlkp.
W Prokuraturze Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim jedna osoba usłyszała zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, a jedenastu kolejnym osobom działania w niej. Zatrzymanym przedstawiono także zarzuty dotyczące oszustw i wyłudzania odszkodowań, dodatkowo dwie osoby usłyszały zarzut nielegalnego posiadania broni.

Na rosnącą ilość kolizji z udziałem tych samych osób zwrócili uwagę funkcjonariusze CBŚP w Gorzowie Wielkopolskim. 
„Dzięki precyzyjnej analizie zdarzeń, a także współpracy z towarzystwami ubezpieczeniowymi ustalono, że grupa działała od 2013 do 2016 roku, na terenie różnych miast województwa lubuskiego. Z ustaleń śledczych wynika, że w tym czasie jej członkowie mogli upozorować nawet kilkadziesiąt zdarzeń drogowych. W zależności od okoliczności, zgłaszane były fikcyjne zdarzenia lub takie, w których pojazdy były specjalnie uszkadzane, co miało potwierdzać udział w stłuczce”
- informuje warszawska centrala CBŚP.

Do pozorowania kolizji wykorzystywano pojazdy różnych marek, których wartość oscylowała od kilkuset złotych do kilkudziesięciu tysięcy złotych, co miało istotny wpływ na wysokość odszkodowań. W grupie istniał wyraźny podział ról - każda osoba odpowiadała za realizację innych zadań. Do uszkadzania pojazdów najczęściej dochodziło na posesji mężczyzny podejrzanego o kierowanie tą zorganizowaną grupą przestępczą. Tam też prawdopodobnie układano scenariusz zdarzenia, jaki następnie przedstawiany był w ubezpieczalniach. Sprawcami zgłoszonych kolizji najczęściej były osoby wyszukiwane przez tzw. „werbowników”.  
Przemysław Jarasz
 
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Tysol.pl Wywiad Cezarego Krysztopy z Tomaszem Szatkowskim
Blogi
avatar
Maciej
Michalski

[Kliknij aby zobaczyć całość] Nowy rysunek Michalskiego: Dzień Ojca
Więcej rysunków w "Tygodniku Solidarność" dostępnym również w aplikacji mobilnej.
avatar
Portal
Stoczniowy

Portal Stoczniowy: Port Gdynia wchodzi w LNG. Pomoże mu gazowy czempion
Port Gdynia chce rozbudować infrastrukturę umożliwiającą wykorzystywanie skroplonego gazu ziemnego LNG, m.in. zbudować specjalną bunkierkę. We wtorek 19 czerwca br. podpisał w tej sprawie porozumienie ze spółkami z grupy kapitałowej PGNiG: PGNiG Obrót Detaliczny oraz Gas-Trading.
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk: NIK pozytywnie o rządowym przeciwdziałaniu wyłudzeniom podatku VAT
Na stronie Najwyższej Izby Kontroli został zawieszony jej raport dotyczący oceny działań rządu w ostatnich dwóch latach (2016-2017) w zakresie przeciwdziałania wyłudzeń podatku VAT.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.