loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
[Tylko na Tysol.pl] Otwieramy bloga Zbigniewa Herberta. Na początek "Pan Cogito - powrót"
Opublikowano dnia 06.01.2018 22:54
28 lipca 2018 roku będziemy obchodzili dwudziestą rocznicę śmierci wielkiego poety a zarazem, co poczytujemy sobie za ogromny honor, współpracownika Tygodnika solidarność, Zbigniewa Herberta. Rok 2018 Sejm Rzeczpospolitej Polskiej przez aklamację ogłosił Jego rokiem. Przeprowadziliśmy w archiwach Tygodnika kwerendę Jego publikacji. Niewykluczone, że niektóry zaginęły bezpowrotnie. Jednak to co odnaleźliśmy, będziemy na łamach Tysol.pl puiblikowali w ramach "bloga" ś.p. Zbigniewa Herberta

Screen TS 11.11.95 Zdjęcie: Tomasz Gutry

To wielkie nazwisko, jedna z najważniejszych postaci polskiej kultury XX wieku, nierozerwalnie wiąże się z "czasem Gelberga" w Tygodniku Solidarność. Było to jedyne pismo, z którym poeta współpracował w latach 90', ostatnich latach swego życia. Dla redakcji był to honor, dowód siły moralnej pisma, ale też powód ogromnej satysfakcji Andrzeja Gelberga. Niewątpliwie był on w redakcji osoba najmocniej zaprzyjaźnioną z Herbertem. Poznał go jesienią 1994, kiedy poeta niespodziewanie poprosił redakcję o przeprowadzenie wywiadu ze ... Zbigniewem Herbertem. Gelberg, rzecz jasna, skorzystał z okazji. Wszak idąc na wywiad, był tak silnie stremowany, że wział ze soba koleżankę redakcyjną, Annę Poppek, zresztą równie jak on stremowaną. Poeta był już ciężko chory, nie wstawał z łóżka. Nie chcąc go przemęczać, wywiad rozłożyli na dwa dni. Wychodząc po pierwszej rozmowie, odkryli, iż zostali wezwani na... jego siedemdziesiąte urodziny. Bo to on wyznaczył dzień wizyty. Pomiędzy Gelbergiem a Herbertem nawiązała się nić relacji bardzo osobistych, wyrażających sie licznymi spotkaniami, rozmowami telefonicznymi nawet o 3 w nocy, a również,,, awansem wojskowym. Herbert tytułował bowiem naczelnego Tygodnika "porucznikiem", choć Gelberg skończył po studiach obowiązkowe wojsko jedynie w stopniu podporucznika. Z okazji 70. urodzin poety w Tygodniku ukazuje się wiersz z cyklu "Pan Cogito" ("Powrót")


- pisał w książce "Tygodnik Solidarność - 3 lat" Grzegorz Eberhardt w rozdziale "Zbigniew Herbert - Gdyby dostał Nobla..."


"Pan Cogito - Powrót"

Pytania z pozoru proste
wymagają zawiłej odpowiedzi

może Pan Cogito wraca
żeby dać odpowiedź

na podszepty strachu
na szczęście niemożliwe
na uderzenie znienacka
na zabójcze pytaniePierwsza część słynnego wywiadu Andrzeja Gelberga i Anny Poppek ze Zbigniewem Herbertem "Pojedynki Pana Cogito" już za tydzień.
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo gen. Komornicki: Rosjanie przygotowują się do wojny na dużą skalę
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Te pomniki muszą stanąć!
Apeluję do władz Krakowa o zrealizowanie w roku 100-lecia odzyskania niepodległości bardzo dawno temu podjętych uchwał.
avatar
Andrzej
Fajda

[kliknij, by zobaczyć całość] Andrzej Fajda: Nowa inwestycja na dnie Bałtyku...
...mądrością Nowego Etapu
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk: W 2017 roku rekordowy eksport i dodatni wynik na rachunku obrotów bieżących
Jak podaje Główny Urząd Statystyczny (GUS) rok 2017 zakończył się nie tylko wysokim wzrostem gospodarczym, ale także polska gospodarka odnotowała rekordowe rozmiary eksportu, który przekroczył po raz pierwszy w historii 200 mld euro.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.