loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
[Tylko na Tysol.pl] Otwieramy bloga Zbigniewa Herberta. Na początek "Pan Cogito - powrót"
Opublikowano dnia 06.01.2018 22:54
28 lipca 2018 roku będziemy obchodzili dwudziestą rocznicę śmierci wielkiego poety a zarazem, co poczytujemy sobie za ogromny honor, współpracownika Tygodnika solidarność, Zbigniewa Herberta. Rok 2018 Sejm Rzeczpospolitej Polskiej przez aklamację ogłosił Jego rokiem. Przeprowadziliśmy w archiwach Tygodnika kwerendę Jego publikacji. Niewykluczone, że niektóry zaginęły bezpowrotnie. Jednak to co odnaleźliśmy, będziemy na łamach Tysol.pl puiblikowali w ramach "bloga" ś.p. Zbigniewa Herberta

Screen TS 11.11.95 Zdjęcie: Tomasz Gutry

To wielkie nazwisko, jedna z najważniejszych postaci polskiej kultury XX wieku, nierozerwalnie wiąże się z "czasem Gelberga" w Tygodniku Solidarność. Było to jedyne pismo, z którym poeta współpracował w latach 90', ostatnich latach swego życia. Dla redakcji był to honor, dowód siły moralnej pisma, ale też powód ogromnej satysfakcji Andrzeja Gelberga. Niewątpliwie był on w redakcji osoba najmocniej zaprzyjaźnioną z Herbertem. Poznał go jesienią 1994, kiedy poeta niespodziewanie poprosił redakcję o przeprowadzenie wywiadu ze ... Zbigniewem Herbertem. Gelberg, rzecz jasna, skorzystał z okazji. Wszak idąc na wywiad, był tak silnie stremowany, że wział ze soba koleżankę redakcyjną, Annę Poppek, zresztą równie jak on stremowaną. Poeta był już ciężko chory, nie wstawał z łóżka. Nie chcąc go przemęczać, wywiad rozłożyli na dwa dni. Wychodząc po pierwszej rozmowie, odkryli, iż zostali wezwani na... jego siedemdziesiąte urodziny. Bo to on wyznaczył dzień wizyty. Pomiędzy Gelbergiem a Herbertem nawiązała się nić relacji bardzo osobistych, wyrażających sie licznymi spotkaniami, rozmowami telefonicznymi nawet o 3 w nocy, a również,,, awansem wojskowym. Herbert tytułował bowiem naczelnego Tygodnika "porucznikiem", choć Gelberg skończył po studiach obowiązkowe wojsko jedynie w stopniu podporucznika. Z okazji 70. urodzin poety w Tygodniku ukazuje się wiersz z cyklu "Pan Cogito" ("Powrót")


- pisał w książce "Tygodnik Solidarność - 3 lat" Grzegorz Eberhardt w rozdziale "Zbigniew Herbert - Gdyby dostał Nobla..."


"Pan Cogito - Powrót"

Pytania z pozoru proste
wymagają zawiłej odpowiedzi

może Pan Cogito wraca
żeby dać odpowiedź

na podszepty strachu
na szczęście niemożliwe
na uderzenie znienacka
na zabójcze pytaniePierwsza część słynnego wywiadu Andrzeja Gelberga i Anny Poppek ze Zbigniewem Herbertem "Pojedynki Pana Cogito" już za tydzień.
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Tysol.pl Wywiad Cezarego Krysztopy z Tomaszem Szatkowskim
Blogi
avatar
Adrian
Wachowiak

Wachowiak: Co Prezydent zrobił dla wyjaśnienia Smoleńska? Sakiewicz, Zybertowicz i TweetUp w Republice
Nie ustają emocje związane z rekontrukcją rządu, a w szczególności związane z odwołaniem ministra ON Antoniego Macierewicza i roli prezydenta Andrzeja Dudy w tym procesie. Wczoraj w internecie znów lekko się zagotowało. Tym razem poszło o słowa Tomasza Sakiewicza, który stwierdził, że prezydent RP jest “benficjentem” katastrofy smoleńskiej i że jako urzędująca głowa państwa nie zrobił nic dla jej wyjaśnienia.
avatar
Graf
Zero

[Grafzero vlog literacki]: "Miłość" Igancy Karpowicz - recenzja
Czym zachwyca się Salon?
avatar
Marian
Panic

Marian Panic: Wciąż głośno o filmie z naszą Rołzą von Thun und Soweiter, ale to nie jedyna taka produkcja
Wciąż głośno o antypolskim filmie z naszą Rołzą von Thun und Soweiter w roli głównej, ale nie jest to jedyna tego rodzaju produkcja w niemieckich państwowych mediach z ostatnich dni. I zapewniam, że bywają jeszcze bardziej wredne.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.