loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
[Tylko na Tysol.pl] Otwieramy bloga Zbigniewa Herberta. Na początek "Pan Cogito - powrót"
Opublikowano dnia 06.01.2018 22:54
28 lipca 2018 roku będziemy obchodzili dwudziestą rocznicę śmierci wielkiego poety a zarazem, co poczytujemy sobie za ogromny honor, współpracownika Tygodnika solidarność, Zbigniewa Herberta. Rok 2018 Sejm Rzeczpospolitej Polskiej przez aklamację ogłosił Jego rokiem. Przeprowadziliśmy w archiwach Tygodnika kwerendę Jego publikacji. Niewykluczone, że niektóry zaginęły bezpowrotnie. Jednak to co odnaleźliśmy, będziemy na łamach Tysol.pl puiblikowali w ramach "bloga" ś.p. Zbigniewa Herberta

Screen TS 11.11.95 Zdjęcie: Tomasz Gutry

To wielkie nazwisko, jedna z najważniejszych postaci polskiej kultury XX wieku, nierozerwalnie wiąże się z "czasem Gelberga" w Tygodniku Solidarność. Było to jedyne pismo, z którym poeta współpracował w latach 90', ostatnich latach swego życia. Dla redakcji był to honor, dowód siły moralnej pisma, ale też powód ogromnej satysfakcji Andrzeja Gelberga. Niewątpliwie był on w redakcji osoba najmocniej zaprzyjaźnioną z Herbertem. Poznał go jesienią 1994, kiedy poeta niespodziewanie poprosił redakcję o przeprowadzenie wywiadu ze ... Zbigniewem Herbertem. Gelberg, rzecz jasna, skorzystał z okazji. Wszak idąc na wywiad, był tak silnie stremowany, że wział ze soba koleżankę redakcyjną, Annę Poppek, zresztą równie jak on stremowaną. Poeta był już ciężko chory, nie wstawał z łóżka. Nie chcąc go przemęczać, wywiad rozłożyli na dwa dni. Wychodząc po pierwszej rozmowie, odkryli, iż zostali wezwani na... jego siedemdziesiąte urodziny. Bo to on wyznaczył dzień wizyty. Pomiędzy Gelbergiem a Herbertem nawiązała się nić relacji bardzo osobistych, wyrażających sie licznymi spotkaniami, rozmowami telefonicznymi nawet o 3 w nocy, a również,,, awansem wojskowym. Herbert tytułował bowiem naczelnego Tygodnika "porucznikiem", choć Gelberg skończył po studiach obowiązkowe wojsko jedynie w stopniu podporucznika. Z okazji 70. urodzin poety w Tygodniku ukazuje się wiersz z cyklu "Pan Cogito" ("Powrót")


- pisał w książce "Tygodnik Solidarność - 3 lat" Grzegorz Eberhardt w rozdziale "Zbigniew Herbert - Gdyby dostał Nobla..."


"Pan Cogito - Powrót"

Pytania z pozoru proste
wymagają zawiłej odpowiedzi

może Pan Cogito wraca
żeby dać odpowiedź

na podszepty strachu
na szczęście niemożliwe
na uderzenie znienacka
na zabójcze pytaniePierwsza część słynnego wywiadu Andrzeja Gelberga i Anny Poppek ze Zbigniewem Herbertem "Pojedynki Pana Cogito" już za tydzień.
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Adam Andruszkiewicz [K'15]: Głosowałem w obronie ministra Macierewicza i już tłumaczę dlaczego
Blogi
avatar
Marek
Budzisz

Marek Budzisz: Ławrow w Bośni, czyli rozgrywka o Donbas wchodzi w nową fazę
Rosyjski minister spraw zagranicznych Ławrow odwiedził stolicę Bośni i Hercegowiny Sarajewo oraz Banja Lukę, stolicę Republiki Serbskiej wchodzącej w skład tego federacyjnego kraju o najbardziej, jak piszą dziennikarze Timesa, skomplikowanym systemie rządów w Europie. Jest on spuścizną pokoju w Dayton, który kończył wojnę na Bałkanach i jednocześnie starał się zbudować kruchy modus vivendi w tym podzielonym, na kantory etniczne kraju. Wizyta jest istotna z kilku powodów, o których trzeba napisać. 
avatar
Jerzy
Bukowski

Dekalog zamiast preambuły?
Zgodnie z procedurą petycja zostanie rozpatrzona przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Gdzie jest ojczyzna Frasyniuka?
"Dla naszego dobra, w obronie Konstytucji, niech nas skarżą do TSUE."
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.