loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Biegła lekarka sądowa wystawiała „lewe” zaświadczenia podsądnym. Teraz sama odpowie za 120 przestępstw
Opublikowano dnia 06.01.2018 20:50
O popełnienie aż 120 przestępstw zostanie oskarżona przed Sądem Rejonowym dla Łodzi – Śródmieścia biegła sądowa Beata J. - lekarz z tytułem naukowym doktora. Będzie odpowiadać za wystawianie poświadczających nieprawdę dokumentów. Zarzucono jej także popełnienie przestępstw o charakterze korupcyjnym. Akt oskarżenia jest częścią większego śledztwa prowadzonego przez Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu.

screen YouTube
 
„Materiał dowodowy zgromadzony w toku postępowania pozwolił na odtworzenie ponad 100 przypadków, w których osoby działające w zamiarze uzyskania dokumentu usprawiedliwiającego ich nieobecność w trakcie czynności procesowych, zwracali się do oskarżonej Beaty J. o wystawienie takiego zaświadczenia. Nie poddawali się przy tym określonym w przepisach procedurom weryfikujących ich stan zdrowia”
- informuje Prokuratura Krajowa.

W kilku przypadkach osoby ubiegające się o „lewe” dokumenty, wręczały oskarżonej korzyści majątkowe - pieniądze w kwotach 50 - 100 złotych lub upominki, takie jak alkohol i artykuły żywnościowe.
Lekarka przyznała się do wszystkich zarzucanych jej czynów. W złożonych wyjaśnieniach opisała rolę każdej z osób i przedstawiła okoliczności zdarzeń będących przedmiotem śledztwa.

Jak ustalono w śledztwie, potencjalny „pacjent”, wywodzący się z zaprzyjaźnionego lekarce środowiska łódzkich adwokatów czy radców prawnych, był w stanie uzyskać interesujące go zaświadczenie, bez konieczności osobistego badania i bez przedstawiania dokumentacji medycznej. Proceder był dogrywany m.in. w restauracjach, placówce pocztowej, kancelariach adwokackich czy nawet w salonie fryzjerskim.

W tym samym śledztwie zarzuty popełnienia przestępstw przedstawiono także kilkudziesięciu adwokatom i radcom prawnym z okręgu łódzkiego. Beata J. jest już dziewiątą osobą oskarżoną przed sądem. Wobec dotychczas oskarżonych ośmiu osób, podżegających ją do wystawiania poświadczających nieprawdę zaświadczeń, zapadły już prawomocne wyroki skazujące.
Przemysław Jarasz
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
reklama_pionowaNajnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Agnieszka Romaszewska: Ukraina postawiła na Niemcy. I się na tym przejedzie
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Gdzie jest ojczyzna Frasyniuka?
"Dla naszego dobra, w obronie Konstytucji, niech nas skarżą do TSUE."
avatar
Maciej
Michalski

[Kliknij aby zobaczyć całość] Nowy rysunek Michalskiego: Konstytucja
Ten i więcej rysunków w najnowszym "Tygodniku Solidarność" dostępnym również w aplikacji mobilnej.
avatar
Przemysław
Jarasz

Przemysław Jarasz: Baby-boom także w Zabrzu. Pozytywny efekt programu 500+ widać w centrum porodowym
Baby-boom dotarł i do Zabrza. Na poród w należącym do gminy nowoczesnym Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu - Biskupicach decyduje się coraz więcej kobiet. Dyrekcja placówki zapewnia i potwierdza, że pacjentki doceniają kompetencje personelu, przestronne, wyposażone w nowoczesny sprzęt medyczny sale porodowe oraz kompleksowość oferty zabrzańskiej placówki. Nie bez znaczenia wydaje się jednak w tym kontekście prorodzinna polityka obecnego rządu, w tym zwłaszcza program 500+. 
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.