loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Afera podkarpacka: oskarżony prominentny prokurator – doradca ministrów Ćwiąkalskiego i Kwiatkowskiego
Opublikowano dnia 06.01.2018 16:31
Prokuratura Krajowa w głośnym śledztwie w sprawie tzw. afery podkarpackiej zakończyła badać wątek Zbigniewa N. - niezwykle wpływowego w przeszłości byłego już Prokuratora Okręgowego w Rzeszowie, który był także śledczym tamtejszej dawnej Prokuratury Apelacyjnej. Zdecydowano, że N. stanie przed sądem nie tylko pod zarzutami korupcyjnymi i powoływania się na wpływy, ale nawet za pomoc w nielegalnym przerwaniu ciąży. Warto nadmienić, iż ten ex-prokurator był doradcą ministrów sprawiedliwości: Zbigniewa Ćwiąkalskiego i Krzysztofa Kwiatkowskiego.

screen YouTube

Śledztwo w sprawie całej afery podkarpackiej prowadzi Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Akt oskarżenia został pod koniec minionego tygodnia skierowany do Sądu Rejonowego w Rzeszowie.

Wątki korupcyjne
Prokuratura zarzuca temu prokuratorowi w stanie spoczynku powoływanie się na wpływy w Naczelnym Sądzie Administracyjnym i podjęcie się pośrednictwa w załatwieniu korzystnego dla jednej ze spółek orzeczenia w tej placówce w zamian za korzyść majątkową w kwocie nie mniejszej niż 50 tysięcy złotych. 

Odpowie on także za nakłanianie i ułatwianie jednemu z biznesmenów - Marianowi D. wręczenia korzyści majątkowej w kwocie nie mniejszej niż 60 tysięcy złotych byłej Prokurator Apelacyjnej w Rzeszowie – również już podejrzanej Annie H. oraz nakłonienie do popełnienia przestępstwa. 

Powoływał się na wpływy
Zbigniew N. został także oskarżony o powoływanie się na wpływy w Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, w Prokuraturze Rejonowej w Leżajsku, Sądzie Rejonowym w Rzeszowie, Ministerstwie Sprawiedliwości, Krajowej Radzie Sądownictwa, Komisji Egzaminacyjnej do Przeprowadzenia Egzaminu Adwokackiego przy Ministrze Sprawiedliwości, Izbie Skarbowej w Rzeszowie. W zamian za korzyści majątkowe o łącznej wartości nie mniejszej niż 362 tysiące zł w postaci gotówki, różnego rodzaju alkoholi oraz paliwa, podjął się on załatwienia określonych spraw, z którymi zwrócił się do niego biznesmen - Marian D. 

To nie jedyne grzechy uczestnika afery podkarpackiej. Zarzucono mu też powoływanie się na wpływy w instytucjach państwowych i podjęcie się pośrednictwa w załatwieniu korzystnych rozstrzygnięć dla pewnych osób w sprawach, z którymi zwracali się oni do niego. W zamian za to przyjął on łapówkę w kwocie nie mniejszej niż prawie 49 tysięcy złotych. 

Pomoc w nielegalnej aborcji
W toku śledztwa wyszło także na jaw, że prokurator Zbigniew N. w 2012 roku udzielił ciężarnej kobiecie pomocy w nielegalnej aborcji. 

„Działanie sprawcy polegało na przekazaniu kobiecie środków poronnych, wskazanie lekarza, który przeprowadzi nielegalny zabieg, przekazanie jej tysiąca złotych na ten cel oraz zorganizowanie przewiezienia jej do szpitala w celu dokonania nielegalnego zabiegu”

- czytamy w komunikacie prokuratury.

Mało tego, gdy śledczy wpadli na trop tej sprawy, Zbigniew N. – zawodowy prokurator - nakłaniał tę samą kobietę do złożenia w prokuraturze nieprawdziwych zeznań i zatajenia prawdy. Za czyn ten również odpowie przed sądem. Tak samo jak za drugi, potwierdzony przypadek nakłaniania innej już kobiety do nielegalnej aborcji. 

Obok rzeszowskiego prokuratora Zbigniewa N. na ławie oskarżonych zasiądzie również Andrzej W., który go korumpował w zamian za załatwienie przez Zbigniewa N. w Krajowym Rejestrze Sądowym, Drugim Mazowieckim Urzędzie Skarbowym w Warszawie oraz Prokuraturze Apelacyjnej w Warszawie różnych spraw. 

Przypomnijmy, że w tym samym śledztwie zarzuty popełnienia przestępstw o charakterze korupcyjnym przedstawiono m.in. byłemu posłowi PSL Janowi B., byłej Prokurator Apelacyjnej w Rzeszowie Annie H., podkarpackiemu biznesmenowi z branży paliwowej Marianowi D., bratu byłego asystenta byłego posła PSL Jana B. – Zygmuntowi P. oraz Januszowi W. – byłemu funkcjonariuszowi służb specjalnych.

​​​​​​​Przemysław Jarasz
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Konferencja "Układy zbiorowe drogą do społecznej gospodarki rynkowej" - Piotr Duda
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Dekalog na szkołach
Wójt tłumaczy, że zareagował na to, jak katolicy traktowani są na Zachodzie, gdzie dyskryminuje się ich, a promuje zło moralne w postaci aborcji, eutanazji, związków homoseksualnych.
avatar
Marek
Budzisz

Marek Budzisz: Czy Poroszenko zaryzykuje pokerowe zagranie?
Choć wybory prezydenckie na Ukrainie dopiero za 9 miesięcy, a parlamentarne jeszcze później, to wszystko wskazuje na to, że zasadnicze rozstrzygnięcia polityczne mogą mieć miejsce w najbliższych tygodniach, jeśli nie dniach.
avatar
Portal
Stoczniowy

Portal Stoczniowy: US Navy - nowy niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke odebrany
Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych US Navy odebrała nowy okręt. To niszczyciel USS Thomas Hudner, wyposażony w kierowane pociski rakietowe Tomahawk. Okręt zbudowała amerykańska stocznia General Dynamics Bath Iron Works.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.