loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Mirosław Lisowski: Nie ukrócony
Opublikowano dnia 06.01.2018 08:34
Tacyt: Donosiciele – rodzaj ludzi na zatracenie narodu wynaleziony...
Encyklopedia PWN: „Wiedza, w najogólniejszym sensie rezultat wszelkich możliwych aktów poznania; w węższym znaczeniu - ogół wiarygodnych informacji o rzeczywistości wraz z umiejętnością ich wykorzystywania”.

Wikipedia: Barbara Teresa Engelking-Boni - polska psycholog i socjolog. Zajmuje się badaniem historii getta warszawskiego, okupacyjnej Warszawy i zagłady Żydów. Jest autorką książek związanych z zagadnieniami Holocaustu. Prowadzi bazę danych getta warszawskiego.
Jest profesorem i kierownikiem Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk (IFiS PAN). Od 2014 r. przewodnicząca Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. (…)
Jej mężem był Michał Boni.”

Wikipedia: Michał Jan Boni - polski polityk i kulturoznawca. W 1990 r. i od 1992 do 1993 r. podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej, w 1991 r. minister pracy i polityki socjalnej, od 2008 do 2009 r. sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, od 2009 do 2011 r. minister-członek Rady Ministrów i przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, od 2011 do 2013 r. minister administracji i cyfryzacji. Poseł na Sejm I kadencji, od 2014 r. deputowany do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji. (…)
W 1992 r. znalazł się jako tajny współpracownik Służby Bezpieczeństwa na liście Macierewicza. Zaprzeczył jakiejkolwiek współpracy, a w jego obronie wystąpili Zbigniew Bujak, Zbigniew Janas i Henryk Wujec.
W 2007 r. wydał publiczne oświadczenie, podając, iż w 1985 r. funkcjonariusze SB za pomocą szantażu wymogli na nim podpisanie deklaracji współpracy. Oświadczył, że do podpisania tej deklaracji doszło po wielogodzinnej rewizji w jego domu po groźbach ujawnienia jego zdrady małżeńskiej i zamknięcia trzyletniego dziecka w milicyjnej izbie dziecka.
3 stycznia 2008 r. w złożonym oświadczeniu lustracyjnym podał, że był współpracownikiem organów bezpieczeństwa państwa w rozumieniu ustawy. Z dokumentów w IPN wynika, że w 1988 r. został zarejestrowany jako kandydat na tajnego współpracownika, a następnie przerejestrowany na tajnego współpracownika (TW „Znak”).”

Barbara Teresa Engelking-Boni: „Żydzi nie byli ludźmi w oczach tych, którzy ich łapali, więzili, wiązali im ręce i zawozili na posterunek. To jest problem, ten brak szacunku i ta pogarda, która ich otaczała, osamotnienie.
Myślę, że to było zderzenie się dwóch zupełnie różnych płaszczyzn. Ta śmierć żydowska wynikała z całkowitej niemożności porozumienia. Dla Polaków, to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna – śmierć, jak śmierć, a dla Żydów, to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z najwyższym, czy nie wiem, w jaki sposób oni przeżywali tą śmierć.”

Michał Jan Boni: „Dziś rządzący zawłaszczają hasło Solidarności, ale tak naprawdę niszczą polską wolność i solidarność. Wyrzucają Polskę z Europy i podważają fundamenty demokracji.
Dziękuję panu, panie przewodniczący Timmermans za pańską cierpliwą gotowość do dialogu z rządem polskim. Obiektywną ocenę systemowego zagrożenia praworządności w Polsce, jaką w imieniu całej Komisji Europejskiej.
Nie jest pan sam! Są z panem miliony Polaków, którzy myślą podobnie i te dziesiątki tysięcy, które wyszły na ulicę tego roku, także mnóstwo młodych ludzi, w obronie konstytucji, niezależności sądownictwa i niezawisłości sędziów w tych pięknych akcjach, łańcuchach światła w wielkich miastach, ale też odważnie w dziesiątkach małych miejscowości.
W czasach budowania Solidarności i w czasach walki o Solidarność krzyczeliśmy na ulicach: nie ma wolności bez solidarności, dziś krzyczymy: nie ma wolności bez praworządności”.

Tacyt: „Bo im kto się okazał zacieklejszym donosicielem, niby świątek był nietykalny. (…)
Donosiciele – rodzaj ludzi na zatracenie narodu wynaleziony, a przez kary nigdy dostatecznie nie ukrócony – jeno nagrodami wabiony…”.

Mirosław Lisowski
 
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Tysol.pl Wywiad Cezarego Krysztopy z Tomaszem Szatkowskim
Blogi
avatar
Adrian
Wachowiak

Wachowiak: Co Prezydent zrobił dla wyjaśnienia Smoleńska? Sakiewicz, Zybertowicz i TweetUp w Republice
Nie ustają emocje związane z rekontrukcją rządu, a w szczególności związane z odwołaniem ministra ON Antoniego Macierewicza i roli prezydenta Andrzeja Dudy w tym procesie. Wczoraj w internecie znów lekko się zagotowało. Tym razem poszło o słowa Tomasza Sakiewicza, który stwierdził, że prezydent RP jest “benficjentem” katastrofy smoleńskiej i że jako urzędująca głowa państwa nie zrobił nic dla jej wyjaśnienia.
avatar
Graf
Zero

[Grafzero vlog literacki]: "Miłość" Igancy Karpowicz - recenzja
Czym zachwyca się Salon?
avatar
Marian
Panic

Marian Panic: Wciąż głośno o filmie z naszą Rołzą von Thun und Soweiter, ale to nie jedyna taka produkcja
Wciąż głośno o antypolskim filmie z naszą Rołzą von Thun und Soweiter w roli głównej, ale nie jest to jedyna tego rodzaju produkcja w niemieckich państwowych mediach z ostatnich dni. I zapewniam, że bywają jeszcze bardziej wredne.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.