loading
Proszę czekać...
Nowe regulacje UE dotyczące nawozów sztucznych mogą uderzyć w polskie firmy
Opublikowano dnia 16.10.2016 14:36
Polska jest obecnie największym producentem nawozów w UE. Dlatego też wszystkie regulacje powodujące wzrost kosztów produkcji nawozów przyczyniają się do zmniejszenia rentowności polskich firm, w tym szczególnie Grupy Azoty.

Puławy, Zakład Azoty - fot. Wikipedia
Bruksela pracuje nad nowymi wytycznymi dotyczącymi produkcji nawozów. Celem wytycznych jest ograniczenie ilości metali ciężkich w nawozach oraz budowa rynku nawozów organicznych. Metale ciężkie przyczynią się do dewastacji ziemi  Przygotowywane rozporządzenie przewiduje ograniczenie zawartości kadmu w nawozach fosforanowych: najpierw do 60 mg na kg, po trzech latach do 40 mg na kg a po 12 latach do 20 mg na kg.
 
Obecnie Polskie firmy sprowadzają surowce do produkcji nawozów  fosforanowych z Afryki. Tamtejsze skały zawierają jednak od 10 do 200 mg/kg kadmu. Znaczne czystsze są wyłącznie skały z Rosji. Dlatego, jak wskazują specjaliści, wprowadzanie ograniczenie spowoduje, że Polskie firmy będą mogły sprowadzać surowiec tylko z Rosji. Moskwa stanie się wówczas monopolistą na dostarczanie surowca, a taka sytuacja będzie wysoce niekorzystna. Nie tylko doprowadzi do podwyższenia ceny surowców ale również może być przyczyną tzw. wrogich przejęć – w zamian za surowiec firmy będą musiały odstąpić Rosjanom część akcji.

Rozporządzenie jest teraz przedmiotem dwóch równoległych dyskusji: w Parlamencie Europejskim i w unijnej Radzie. Polscy politycy niezależnie od opcji politycznej działają, aby porozumienie nie weszło w życie.

Na stronie Grupy Azoty brak jest informacji na temat planowanych zmian w ustawodawstwie europejskim dotyczącym nawozów.

AB
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
reklama_pionowaNajnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Agnieszka Romaszewska: Ukraina postawiła na Niemcy. I się na tym przejedzie
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Uprzejma motornicza i nieczuli pasażerowie
Ta historia, którą pochwaliło się na Facebooku Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie ma dwa oblicza: radosne i smutne.
avatar
Marek
Budzisz

Marek Budzisz: Rosja i Zachód. Kto słabnie, kto rośnie?
W jakim stanie jest Rosja? Kwitnie, znajduje się w stagnacji, czy wręcz upada? Nie ma, co do tego zgody na świecie. Są tacy badacze, nawet bardzo znani i prominentni, jak np. Joseph Neye Jr. z Harvardu, autor i badacz kategorii soft i smart power, którzy uważają, że w XXI wieku nasz wschodni sąsiad znajduje się w zmierzchowym stadium swej potęgi, a może wręcz upada. Inni, wśród których znajdują się autorzy amerykańskiej strategii bezpieczeństwa narodowego wręcz odwrotnie, są zdania, że Rosja jest światową potęgą nr 2, która rzuca właśnie wyzwanie pozycji Stanów Zjednoczonych i w związku z tym Waszyngton winien odpowiednio zmodyfikować swoją politykę. Wreszcie nie brak i takich, jak Andrew Kuchins z Georgtown University, którzy uważają, że obydwa te poglądy są uprawnione, bo Rosja w niektórych obszarach się wzmacnia i jest silniejsza a w innych, odwrotnie, słabnie.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Prezydent harcerz zagapił się
Druhu Prezydencie, proszę więcej nie robić takich błędów!
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.