loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Nowe regulacje UE dotyczące nawozów sztucznych mogą uderzyć w polskie firmy
Opublikowano dnia 16.10.2016 14:36
Polska jest obecnie największym producentem nawozów w UE. Dlatego też wszystkie regulacje powodujące wzrost kosztów produkcji nawozów przyczyniają się do zmniejszenia rentowności polskich firm, w tym szczególnie Grupy Azoty.

Puławy, Zakład Azoty - fot. Wikipedia
Bruksela pracuje nad nowymi wytycznymi dotyczącymi produkcji nawozów. Celem wytycznych jest ograniczenie ilości metali ciężkich w nawozach oraz budowa rynku nawozów organicznych. Metale ciężkie przyczynią się do dewastacji ziemi  Przygotowywane rozporządzenie przewiduje ograniczenie zawartości kadmu w nawozach fosforanowych: najpierw do 60 mg na kg, po trzech latach do 40 mg na kg a po 12 latach do 20 mg na kg.
 
Obecnie Polskie firmy sprowadzają surowce do produkcji nawozów  fosforanowych z Afryki. Tamtejsze skały zawierają jednak od 10 do 200 mg/kg kadmu. Znaczne czystsze są wyłącznie skały z Rosji. Dlatego, jak wskazują specjaliści, wprowadzanie ograniczenie spowoduje, że Polskie firmy będą mogły sprowadzać surowiec tylko z Rosji. Moskwa stanie się wówczas monopolistą na dostarczanie surowca, a taka sytuacja będzie wysoce niekorzystna. Nie tylko doprowadzi do podwyższenia ceny surowców ale również może być przyczyną tzw. wrogich przejęć – w zamian za surowiec firmy będą musiały odstąpić Rosjanom część akcji.

Rozporządzenie jest teraz przedmiotem dwóch równoległych dyskusji: w Parlamencie Europejskim i w unijnej Radzie. Polscy politycy niezależnie od opcji politycznej działają, aby porozumienie nie weszło w życie.

Na stronie Grupy Azoty brak jest informacji na temat planowanych zmian w ustawodawstwie europejskim dotyczącym nawozów.

AB
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
reklama_pionowa
Wideo Prof. Romuald Szeremietiew: Polska może wrócić do pozycji mocarstwowej
Blogi
avatar
Marcin
Brixen

Marcin Brixen: Ustawa dereperacyjna
Wolna ciągnęła się niedziela. Mama Łukaszka ożywiała się tylko wtedy, kiedy w którejś ze stacji radiowych nadawano nowoczesny i postępowy przebój. Przebój został oparty na znanej piosence wykonywanej przez Mieczysława Fogga i wykonywali go artyści, którzy protestowali jak szaleni przeciwko obecnej władzy występując za pieniądze w publicznej telewizji.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Ławka i książka poświęcone Franciszkowi
Przy okazji ustawienia ławki zaprezentowano też książkę profesora Massimo Borghesiego pt. „Jorge Mario Bergoglio. Biografia intelektualna”.
avatar
Zbigniew "Zebe"
Kula

Zbigniew "Zebe" Kula: Tajemnice duszy i umysłu
II Wojna Światowa była przełomem nie tylko w światowej geopolityce. Można powiedzieć, że w skali niespotykanej do tej pory, dokonał się przełom we wszystkich dziedzinach życia, niezależnie od kontynentu, obyczajów, wiary , ale także i prawa.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.