loading
Proszę czekać...
Nowe regulacje UE dotyczące nawozów sztucznych mogą uderzyć w polskie firmy
Opublikowano dnia 16.10.2016 14:36
Polska jest obecnie największym producentem nawozów w UE. Dlatego też wszystkie regulacje powodujące wzrost kosztów produkcji nawozów przyczyniają się do zmniejszenia rentowności polskich firm, w tym szczególnie Grupy Azoty.

Puławy, Zakład Azoty - fot. Wikipedia
Bruksela pracuje nad nowymi wytycznymi dotyczącymi produkcji nawozów. Celem wytycznych jest ograniczenie ilości metali ciężkich w nawozach oraz budowa rynku nawozów organicznych. Metale ciężkie przyczynią się do dewastacji ziemi  Przygotowywane rozporządzenie przewiduje ograniczenie zawartości kadmu w nawozach fosforanowych: najpierw do 60 mg na kg, po trzech latach do 40 mg na kg a po 12 latach do 20 mg na kg.
 
Obecnie Polskie firmy sprowadzają surowce do produkcji nawozów  fosforanowych z Afryki. Tamtejsze skały zawierają jednak od 10 do 200 mg/kg kadmu. Znaczne czystsze są wyłącznie skały z Rosji. Dlatego, jak wskazują specjaliści, wprowadzanie ograniczenie spowoduje, że Polskie firmy będą mogły sprowadzać surowiec tylko z Rosji. Moskwa stanie się wówczas monopolistą na dostarczanie surowca, a taka sytuacja będzie wysoce niekorzystna. Nie tylko doprowadzi do podwyższenia ceny surowców ale również może być przyczyną tzw. wrogich przejęć – w zamian za surowiec firmy będą musiały odstąpić Rosjanom część akcji.

Rozporządzenie jest teraz przedmiotem dwóch równoległych dyskusji: w Parlamencie Europejskim i w unijnej Radzie. Polscy politycy niezależnie od opcji politycznej działają, aby porozumienie nie weszło w życie.

Na stronie Grupy Azoty brak jest informacji na temat planowanych zmian w ustawodawstwie europejskim dotyczącym nawozów.

AB
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
reklama_pionowa
Wideo Agnieszka Romaszewska: Ukraina postawiła na Niemcy. I się na tym przejedzie
Blogi
avatar
Ryszard
Czarnecki

Ryszard Czarnecki: Źdźbło w polskim oku – belka w…
W dniu gdy niemieccy politycy zaczynają drążyć temat reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce w kontekście sporu Bruksela (czy Luksemburg) – Warszawa, jestem zmuszony przypomnieć, że właśnie jedne z liderów frakcji CDU w Bundestagu, a więc urzędujący polityk został wybrany na wiceszefa Trybunału Konstytucyjnego RFN – już wiadomo, że za rok ma zastąpić prezesa tegoż Trybunału w Karlsruhe, gdy ten przejdzie na emeryturę. Zatem akurat u naszego zachodniego sąsiada ta ingerencja polityków w wymiar sprawiedliwości jest dużo większa niż u nas.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Tusk w roli Pytii
Od tygodnia dogłębnej analizie podlega przemówienie, które wygłosił przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk na Łódzkich Igrzyskach Wolności.
avatar
Ryszard
Czarnecki

„Pójdź, Henning-Kloska, ja Cię uczyć każę"....
Wartością z punktu widzenia polskiego bezpieczeństwa jest NATO, jest Pakt Północnoatlantycki i żadne propozycje czy nowe formuły, które się pojawiają, nie mogą wylać dziecka z kąpielą. Nie mogą zaszkodzić, ograniczyć możliwości działania NATO czy zmniejszyć jego aktywność. Dlatego też z pewnym dystansem patrzę na głoszoną i przez prezydenta Macrona, i przez kanclerz Merkel koncepcję wspólnej armii, ponieważ jak znam życie, a w polityce międzynarodowej jednak siedzę od dłuższego czasu, to wiem, że w praktyce politycznej ta koncepcja będzie oznaczała olbrzymią ilość zamówień dla francuskich czy niemieckich firm zbrojeniowych
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.