loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
[video] Andrzej Duda: W naszych rękach Polska kolejnego stulecia. Wiem, że potrafimy uczynić ją wielką
Opublikowano dnia 05.12.2017 16:33
Dzisiejsze orędzie Andrzeja Dudy przed Zgromadzeniem Narodowym związane było z 150. rocznicą urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego oraz przyszłorocznych obchodach 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Jakub Szymczuk/ KPRP - prezydent.pl

Inaugurujemy dzisiaj obchody wielkiego święta wolności. Jubileusz stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości będzie okazją do namysłu nad przeszłością – ale też chciałbym, aby był istotną cezurą. Momentem ważnym z punktu widzenia naszej przyszłości, naszej drogi ku nowym czasom (...) Sto lat to trzy pokolenia. O narodzinach, rozwoju i końcu II Rzeczypospolitej dyskutujemy dziś spokojniej, z większą dozą obiektywizmu 


– mówił prezydent.
 

Jubileusz stulecia odzyskania niepodległości to czas ostatecznego odrzucenia niewiary we własną wartość i własne siły. Odrzućmy wpajany nam od lat fałszywy wstyd dotyczący naszej narodowej historii i tożsamości


- dodał.
 

Historię naszego narodu współtworzyli także mieszkańcy setek polskich wsi, miasteczek i miast oraz cisi bohaterowie naszych rodzinnych czy sąsiedzkich historii, przekazywanych z pokolenia na pokolenie (...) Na naszych oczach kształtuje się Polska kolejnego stulecia – gotowa podjąć wszelkie wyzwania, jakie niesie ze sobą współczesność. Oprócz zdrowych instytucji, potrzebujemy również zdrowego ducha – scalającego nas jako wspólnotę, sprawiającego, że rzeczywiście chcemy trwać jako jeden naród


- powiedział Andrzej Duda.
 

Stulecie niepodległości to być może najlepsza w ostatnich latach szansa na odbudowanie poczucia wspólnoty narodowej. Budujmy nasz dom na fundamencie prawdy i wzajemnego szacunku. Niech ta rocznica uświadomi nam, że jeśli będziemy razem, jeśli będziemy wspólnotą dojrzałą – nie musimy obawiać się przyszłości


- przekonywał. 
 

Przed nami - i w naszych rękach - Polska kolejnego stulecia. Wiem, że potrafimy uczynić ją wielką. Że będziemy z niej dumni.  My oraz ci, którzy będą o niej mówić i pisać za kolejne sto lat. Boże, błogosław Polsce wolnej i niepodległej!


- podsumował prezydent.
 
źródło: twitter/prezydent.pl

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Konferencja "Układy zbiorowe droga do społecznej gospodarki rynkowej" - Debata publicystów
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Dekalog na szkołach
Wójt tłumaczy, że zareagował na to, jak katolicy traktowani są na Zachodzie, gdzie dyskryminuje się ich, a promuje zło moralne w postaci aborcji, eutanazji, związków homoseksualnych.
avatar
Marek
Budzisz

Marek Budzisz: Czy Poroszenko zaryzykuje pokerowe zagranie?
Choć wybory prezydenckie na Ukrainie dopiero za 9 miesięcy, a parlamentarne jeszcze później, to wszystko wskazuje na to, że zasadnicze rozstrzygnięcia polityczne mogą mieć miejsce w najbliższych tygodniach, jeśli nie dniach.
avatar
Portal
Stoczniowy

Portal Stoczniowy: US Navy - nowy niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke odebrany
Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych US Navy odebrała nowy okręt. To niszczyciel USS Thomas Hudner, wyposażony w kierowane pociski rakietowe Tomahawk. Okręt zbudowała amerykańska stocznia General Dynamics Bath Iron Works.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.