Premier Beata Szydło: Rząd wsłuchuje się w głos obywateli

"Starajmy się mądrze rozmawiać i słuchać – to jest teraz najbardziej potrzebne. Dziękuję tym wszystkim, którzy prowadzą dialog i chcą go prowadzić. Zachęcam tych, którzy tak nie czynią, by do tego dialogu przystąpili" – powiedziała premier Beata Szydło podczas uroczystości powołania przez prezydenta RP nowych członków Rady Dialogu Społecznego i przekazania stronie rządowej przewodnictwa w RDS.
P. Tracz/KPRM Premier Beata Szydło: Rząd wsłuchuje się w głos obywateli
P. Tracz/KPRM / premier.gov.pl

Obowiązkiem rządzących, bez względu na to jakie pełnią funkcje, jest wsłuchiwać się w głos obywateli i ludzi, którzy na tę służbę nas wysłali. Chcę zapewnić, że rząd, którym mam zaszczyt kierować, od początku swojego działania wsłuchuje się w głos obywateli i ten dialog prowadzi – oświadczyła szefowa rządu.
 

Dialog na różnych płaszczyznach
Premier podkreśliła, że Rada Dialogu Społecznego (RDS) jest szczególnym forum, określonym ustawowo, ale dialog należy prowadzić na różnych płaszczyznach. Należy go prowadzić zawsze i wszędzie. Tak rozumiem moją misję i tak rozumie ją rząd, którego jestem reprezentantem – zaznaczyła.

W trakcie uroczystości nastąpiło przekazanie przewodnictwa w Radzie stronie rządowej. Bardzo się cieszę, że to właśnie teraz, w tym niełatwym okresie, rząd będzie przejmował kierownictwo w Radzie Dialogu Społecznego, a w imieniu rządu – pani minister Elżbieta Rafalska. Myślę, że jest to najbardziej odpowiednia osoba, która może ten dialog prowadzić nie tylko skutecznie, ale też może nadać nową formułę pracom, które toczone są w Radzie – mówiła szefowa rządu. Premier pogratulowała nominacji  szefowej resortu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Podziękowała również prezydent Konfederacji Lewiatan Henryce Bochniarz i  przewodniczącemu Komisji Krajowej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność Piotrowi Dudzie za ostatnie dwa lata współpracy w RDS przedstawicieli pracowników, pracodawców i rządu.

Realizacja programu uzgadnianego z Polakami
Szefowa rządu przypomniała, że niebawem miną dwa lata rządów, w czasie których podjęto wiele trudnych reform i decyzji. Podkreśliła, że nie zawsze były one akceptowane przez wszystkich. Jak zaznaczyła rządzenie polega na tym, by brać odpowiedzialność, za to, co ma się napisane w swoim programie i konsekwentnie ten program realizować. Jesteśmy powołani po to, czego oczekują od nas obywatele. Często liczy się tu czas. W ciągu dwóch lat wprowadziliśmy bardzo dużo trudnych reform, które wymagały dialogu i kompromisu ale myślę, że wszyscy tu obecni powinni sobie pogratulować, że udało się zrobić coś dobrego dla ludzi w Polsce i dla naszego państwa. To, że Polacy żyją dzisiaj godniej, że jest bezpieczne państwo to jest zasługa nas wszystkich – mówiła szefowa rządu.

W ocenie premier obecna władza przejęła odpowiedzialność za państwo po bardzo wnikliwej ocenie sytuacji społecznej, konsultacjach społecznych i dialogu, który był prowadzony podczas licznych spotkań z Polakami w całym kraju.

Polacy powiedzieli nam jak wyobrażają sobie Polskę i czego oczekują od rządzących. Staraliśmy się jak najlepiej przełożyć te oczekiwania na projekty i programy, które rząd już zrealizował i które rozpoczyna – mówiła.

My, rządzący, musimy pamiętać przede wszystkim o jednym – ten dialog jest potrzebny polskiemu państwu i naszym obywatelom. Tym wszystkim, którzy powierzyli nam odpowiedzialną służbę za nich samych, za ich sprawy i za polskie państwo – oświadczyła premier.

Projekt zmian w ustawie
Podczas obrad Rady Dialogu Społecznego Prezydent Andrzej Duda przedstawił własny projekt nowelizacji ustawy o Radzie. Wśród zaprezentowanych Radzie do konsultacji zmian prezydent zaproponował rozszerzenie przedstawicieli z głosem doradczym o Głównego Inspektora Pracy - obok przedstawicieli prezydenta, prezesów NBP i GUS. Zmianie mają ulec także m.in. zasady głosowania korespondencyjnego Rady i zmiany w finansowaniu wojewódzkich rad dialogu.

Podczas posiedzenia plenarnego Rady Dialogu Społecznego premier Beata Szydło podkreśliła, że dialog polega na tym, że wszyscy wzajemnie ze sobą rozmawiają i potrafią wysłuchać wszystkie strony. Możemy budować kolejne instytucje, ale jeśli nie będziemy wzajemnie się słuchali i współpracowali to niewiele z tego dobrego wyjdzie – zaznaczyła.

Premier zaproponowała, by przy okazji omawianej nowelizacji zastanowić się, czy tryb konsultacji ustaw nie powinien być realizowany w inny sposób, tak, żeby ten proces przyspieszyć. Zgadzam się z panem prezydentem, że nie mogą być projekty konsultowane tak długo i ja również nie mogę sobie na to pozwolić – stwierdziła.

Może powinni zasiadać w Radzie przedstawiciele prezydiów Sejmu i Senatu. Skoro parlament przygotowuje projekty ustawodawcze, może warto się nad tym zastanowić – powiedziała szefowa rządu.

Myślę, że najważniejsze jest to, abyśmy pamiętali i rozumieli, że jesteśmy tu wszyscy, przy tym stole dialogu społecznego nie dla siebie, nie dla rządu, nie dla parlamentu, nie dla pana prezydenta, nie dla organizacji związkowych, tylko dla obywateli – dla Polaków – zaznaczyła premier Beata Szydło.

źródło: premier.gov.pl

#REKLAMA_POZIOMA#


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Sikorski: „Polska jest gotowa współpracować z Rosją nieimperialną” z ostatniej chwili
Sikorski: „Polska jest gotowa współpracować z Rosją nieimperialną”

– Polska jest gotowa współpracować z Rosją nieimperialną, szanującą prawa innych narodów do samostanowienia, Rosją, którą uosabia zamordowany Aleksiej Nawalny i inni więźniowie sumienia – oświadczył w czwartek w Sejmie szef MSZ Radosław Sikorski.

Łukaszenka uderza w Polskę: Widzieliście, jak oni bronią granicy z ostatniej chwili
Łukaszenka uderza w Polskę: "Widzieliście, jak oni bronią granicy"

Podczas swojego wystąpienia przed Ogólnobiałoruskim Zgromadzeniem Ludowym, Aleksandr Łukaszenka wygłosił szereg kontrowersyjnych oskarżeń w kierunku Polski. W swojej półtoragodzinnej przemowie skupił się głównie na atakowaniu państw Zachodu, a zwłaszcza Polski. To nie pierwszy raz, kiedy polityk w negatywnym tonie podsumował nasz kraj.

Kto pokieruje MSWiA po Kierwińskim? Nieoficjalne doniesienia z ostatniej chwili
Kto pokieruje MSWiA po Kierwińskim? Nieoficjalne doniesienia

Media spekulują, kto stanie na czele resortu spraw wewnętrznych i administracji. Dotychczas stojący na czele ministerstwa Marcin Kierwiński będzie kandydatem KO do Parlamentu Europejskiego z list obejmujących Mazowsze.

Zaginięcie polskiego żołnierza na Bałtyku. Nowe informacje z ostatniej chwili
Zaginięcie polskiego żołnierza na Bałtyku. Nowe informacje

Od środy wojsko prowadzi poszukiwania żołnierza jednostki wojskowej GROM, który zaginął podczas ćwiczeń w Zatoce Gdańskiej. W akcję prowadzoną nad wodą i pod nią zaangażowane są śmigłowce, okręt i sonar – podał w czwartek rzecznik Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych ppłk Mariusz Łapeta.

Wiceszef MSZ Rosji grozi Polsce: „Będzie jednym z priorytetowych celów” z ostatniej chwili
Wiceszef MSZ Rosji grozi Polsce: „Będzie jednym z priorytetowych celów”

– Jeżeli w Polsce zostanie rozmieszczona broń nuklearna NATO, to broń ta stanie się dla Rosji jednym z priorytetowych celów – powiedział rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow, cytowany w czwartek przez agencję Reutera za lokalnymi mediami.

Cimoszewicz oskarżony o potrącenie rowerzystki. Nowe informacje z ostatniej chwili
Cimoszewicz oskarżony o potrącenie rowerzystki. Nowe informacje

Sąd Rejonowy w Hajnówce (Podlaskie) podjął decyzję o zasięgnięciu uzupełniającej opinii biegłych, którzy przygotowywali ekspertyzy w śledztwie dotyczącym potrącenia rowerzystki przez europosła, byłego premiera Włodzimierza Cimoszewicza – dowiedziała się PAP w sądzie.

Sąd Najwyższy podjął decyzję w sprawie wnuka byłego prezydenta Lecha Wałęsy z ostatniej chwili
Sąd Najwyższy podjął decyzję w sprawie wnuka byłego prezydenta Lecha Wałęsy

Sąd Najwyższy oddalił wniosek kasacyjny w sprawie dwóch młodych mężczyzn skazanych za rozbój i pobicie obywateli Szwecji. Jednym z nich był wnuk byłego prezydenta Lecha Wałęsy. Bartłomiej W. odbywa karę 4 lat więzienia.

PE za wprowadzeniem limitu płatności gotówką. O jakie kwoty chodzi? z ostatniej chwili
PE za wprowadzeniem limitu płatności gotówką. O jakie kwoty chodzi?

Europarlament przyjął w środę przepisy, które mają wzmocnić walkę z praniem brudnych pieniędzy w UE. Jeśli zatwierdzi je Rada UE, zakaz płatności gotówką powyżej określonej kwoty zostanie wprowadzony.

Ryoyu Kobayashi skoczył 291 metrów! Zobacz najdłuższy skok w historii [WIDEO] z ostatniej chwili
Ryoyu Kobayashi skoczył 291 metrów! Zobacz najdłuższy skok w historii [WIDEO]

Japończyk Ryoyu Kobayashi ustanowił nieoficjalny rekord świata w długości lotu narciarskiego, osiągając odległość 291 metrów na specjalnie przygotowanej skoczni na zboczu wzgórza Hlidarfjall w miejscowości Akureyri na Islandii.

Były premier alarmuje: Ceny prądu dla przedsiębiorców będą no limit z ostatniej chwili
Były premier alarmuje: Ceny prądu dla przedsiębiorców będą no limit

„Pani Hennig-Kloska zapominała złożyć wniosek o notyfikacje pomocy dla przedsiębiorców. Innymi słowy ceny prądu dla przedsiębiorców będą noLimit” – alarmuje były premier Mateusz Morawiecki.

REKLAMA

Premier Beata Szydło: Rząd wsłuchuje się w głos obywateli

"Starajmy się mądrze rozmawiać i słuchać – to jest teraz najbardziej potrzebne. Dziękuję tym wszystkim, którzy prowadzą dialog i chcą go prowadzić. Zachęcam tych, którzy tak nie czynią, by do tego dialogu przystąpili" – powiedziała premier Beata Szydło podczas uroczystości powołania przez prezydenta RP nowych członków Rady Dialogu Społecznego i przekazania stronie rządowej przewodnictwa w RDS.
P. Tracz/KPRM Premier Beata Szydło: Rząd wsłuchuje się w głos obywateli
P. Tracz/KPRM / premier.gov.pl

Obowiązkiem rządzących, bez względu na to jakie pełnią funkcje, jest wsłuchiwać się w głos obywateli i ludzi, którzy na tę służbę nas wysłali. Chcę zapewnić, że rząd, którym mam zaszczyt kierować, od początku swojego działania wsłuchuje się w głos obywateli i ten dialog prowadzi – oświadczyła szefowa rządu.
 

Dialog na różnych płaszczyznach
Premier podkreśliła, że Rada Dialogu Społecznego (RDS) jest szczególnym forum, określonym ustawowo, ale dialog należy prowadzić na różnych płaszczyznach. Należy go prowadzić zawsze i wszędzie. Tak rozumiem moją misję i tak rozumie ją rząd, którego jestem reprezentantem – zaznaczyła.

W trakcie uroczystości nastąpiło przekazanie przewodnictwa w Radzie stronie rządowej. Bardzo się cieszę, że to właśnie teraz, w tym niełatwym okresie, rząd będzie przejmował kierownictwo w Radzie Dialogu Społecznego, a w imieniu rządu – pani minister Elżbieta Rafalska. Myślę, że jest to najbardziej odpowiednia osoba, która może ten dialog prowadzić nie tylko skutecznie, ale też może nadać nową formułę pracom, które toczone są w Radzie – mówiła szefowa rządu. Premier pogratulowała nominacji  szefowej resortu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Podziękowała również prezydent Konfederacji Lewiatan Henryce Bochniarz i  przewodniczącemu Komisji Krajowej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność Piotrowi Dudzie za ostatnie dwa lata współpracy w RDS przedstawicieli pracowników, pracodawców i rządu.

Realizacja programu uzgadnianego z Polakami
Szefowa rządu przypomniała, że niebawem miną dwa lata rządów, w czasie których podjęto wiele trudnych reform i decyzji. Podkreśliła, że nie zawsze były one akceptowane przez wszystkich. Jak zaznaczyła rządzenie polega na tym, by brać odpowiedzialność, za to, co ma się napisane w swoim programie i konsekwentnie ten program realizować. Jesteśmy powołani po to, czego oczekują od nas obywatele. Często liczy się tu czas. W ciągu dwóch lat wprowadziliśmy bardzo dużo trudnych reform, które wymagały dialogu i kompromisu ale myślę, że wszyscy tu obecni powinni sobie pogratulować, że udało się zrobić coś dobrego dla ludzi w Polsce i dla naszego państwa. To, że Polacy żyją dzisiaj godniej, że jest bezpieczne państwo to jest zasługa nas wszystkich – mówiła szefowa rządu.

W ocenie premier obecna władza przejęła odpowiedzialność za państwo po bardzo wnikliwej ocenie sytuacji społecznej, konsultacjach społecznych i dialogu, który był prowadzony podczas licznych spotkań z Polakami w całym kraju.

Polacy powiedzieli nam jak wyobrażają sobie Polskę i czego oczekują od rządzących. Staraliśmy się jak najlepiej przełożyć te oczekiwania na projekty i programy, które rząd już zrealizował i które rozpoczyna – mówiła.

My, rządzący, musimy pamiętać przede wszystkim o jednym – ten dialog jest potrzebny polskiemu państwu i naszym obywatelom. Tym wszystkim, którzy powierzyli nam odpowiedzialną służbę za nich samych, za ich sprawy i za polskie państwo – oświadczyła premier.

Projekt zmian w ustawie
Podczas obrad Rady Dialogu Społecznego Prezydent Andrzej Duda przedstawił własny projekt nowelizacji ustawy o Radzie. Wśród zaprezentowanych Radzie do konsultacji zmian prezydent zaproponował rozszerzenie przedstawicieli z głosem doradczym o Głównego Inspektora Pracy - obok przedstawicieli prezydenta, prezesów NBP i GUS. Zmianie mają ulec także m.in. zasady głosowania korespondencyjnego Rady i zmiany w finansowaniu wojewódzkich rad dialogu.

Podczas posiedzenia plenarnego Rady Dialogu Społecznego premier Beata Szydło podkreśliła, że dialog polega na tym, że wszyscy wzajemnie ze sobą rozmawiają i potrafią wysłuchać wszystkie strony. Możemy budować kolejne instytucje, ale jeśli nie będziemy wzajemnie się słuchali i współpracowali to niewiele z tego dobrego wyjdzie – zaznaczyła.

Premier zaproponowała, by przy okazji omawianej nowelizacji zastanowić się, czy tryb konsultacji ustaw nie powinien być realizowany w inny sposób, tak, żeby ten proces przyspieszyć. Zgadzam się z panem prezydentem, że nie mogą być projekty konsultowane tak długo i ja również nie mogę sobie na to pozwolić – stwierdziła.

Może powinni zasiadać w Radzie przedstawiciele prezydiów Sejmu i Senatu. Skoro parlament przygotowuje projekty ustawodawcze, może warto się nad tym zastanowić – powiedziała szefowa rządu.

Myślę, że najważniejsze jest to, abyśmy pamiętali i rozumieli, że jesteśmy tu wszyscy, przy tym stole dialogu społecznego nie dla siebie, nie dla rządu, nie dla parlamentu, nie dla pana prezydenta, nie dla organizacji związkowych, tylko dla obywateli – dla Polaków – zaznaczyła premier Beata Szydło.

źródło: premier.gov.pl

#REKLAMA_POZIOMA#



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe