Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Już czas #EmeryturaZaStaż

- Temat emerytur stażowych wraca na polityczną agendę. Solidarność zapowiada obywatelską inicjatywę ustawodawczą i zebranie setek tysięcy podpisów – więcej o emeryturach stażowych w artykule Mateusza Kosińskiego „Nadszedł już czas – emerytura za staż” w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer
/ Tygodnik Solidarność

 

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w artykule Mateusza Kosińskiego?

Przewodniczący Piotr Duda podczas konferencji prasowej w imieniu Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” poinformował o działaniach, jakie związek podejmie właśnie w sprawie emerytur stażowych. Zaprezentowano również logo z hasłem „Emerytura za staż”. – Decyzja Komisji Krajowej to skorzystanie z narzędzia, które daje nam konstytucja, czyli bezpośrednia demokracja. Dlatego przez najbliższe pół roku to obywatele przejmą w konkretnym projekcie ustawy władzę w naszym kraju. Decyzja Solidarności jest jednoznaczna – obywatelska inicjatywa ustawodawcza. Nie mamy na co dłużej czekać. Nasza cierpliwość się wyczerpała. Byliśmy cierpliwi przez ostatnie 6 lat rządów Zjednoczonej Prawicy. Musimy wziąć sprawy w swoje ręce, w ręce obywateli. A my jako związek zawodowy Solidarność chcemy w sposób prawny i logistyczny wspomóc obywateli w tym bardzo ważnym celu, jakim jest przegłosowanie w Sejmie i podpisanie przez Prezydenta ustawy o emeryturach stażowych – powiedział przewodniczący Solidarności. 

O tym czym jest obywatelska inicjatywa ustawodawcza pisze Marcin Krzeszowiec 

Obywatelska inicjatywa ustawodawcza (OIU) jest właśnie instrumentem, za pomocą którego naród może wziąć sprawy w swoje ręce. W artykule 118 ust. 2 ustawy zasadniczej zapisano, że inicjatywa ustawodawcza przysługuje grupie co najmniej 100 000 obywateli mających prawo wybierania do Sejmu, a tryb postępowania w tej sprawie określa ustawa. Przyjęta w naszym kraju regulacja w tej sprawie to „ustawa z dnia 24 czerwca 1999 r. o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli”. Zakłada ona, że projekt ustawy nie może dotyczyć spraw zastrzeżonych przez Konstytucję RP dla innych podmiotów. Zalicza się do nich m.in. ustawa budżetowa czy ustawa o udzieleniu gwarancji finansowych przez państwo. 

„Tu chodzi o godność” - Jakub Pacan pisze o emeryturach w kontekście nauki społecznej kościoła. 

„Praca nie może być przedłużana” – mówi papież Franciszek i ostrzega, że wydłużanie wieku emerytalnego prowadzi do „wynaturzenia zasady zakończenia pracy”. Jan Paweł II upominał się o godne warunki dla przeżywania starości. 
Emerytura stażowa to nie tylko kwestia ekonomiczna, to też zagadnienia etyczne wpisujące się w katolicką naukę społeczną. Kolejni papieże w swoich wystąpieniach wielokrotnie upominali się o godny wypoczynek w jesieni życia.
Także papież Franciszek – podobnie jak jego poprzednicy – dużą troską otacza seniorów, ponieważ zawsze powtarza, że jest to okres zadumy, refleksji i powrotu do Boga. Ustanowił nawet Światowy Dzień Babć, Dziadków i Starszych, który po raz pierwszy obchodzony będzie w tym roku w czwartą niedzielę lipca. Papież mówi, że „starość jest darem”, a na babciach i dziadkach spoczywa szereg obowiązków przekazywania doświadczenia ludziom młodym. 


„Antyrosyjskie sankcje widać na bułgarskim wybrzeżu” - pisze Aleksander Żywczyk

Rosjanie masowo wyprzedają nieruchomości na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego. Ta masowa wyprzedaż nie jest efektem koronawirusa i zamkniętych od roku granic, ale... sankcji gospodarczych nałożonych przez świat na Rosję, które zaczynają dotykać rosyjską klasę średnią. Zmiana cieszy Bułgarów, którzy niemal na pniu odkupują domu i mieszkania na słonecznym wybrzeżu. – Wytrzymamy sankcje – zapewnia Kreml.

Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny jest organem doradczym UE. Reprezentuje organizacje pracowników i pracodawców oraz inne grupy interesu społecznego. Grupę Pracowników tworzą przedstawicielstwa narodowych związków zawodowych, są w niej reprezentanci NSZZ „Solidarność”. Szefem tej Grupy jest działacz związkowy z Austrii Oliver Röpke. W rozmowie z Mateuszem Szymańskim i Teresą Wójcik omawia priorytetowe problemy pracownicze w skali UE.

KE wyznaczyła trzy główne cele na rok 2030: zwiększenie stopy zatrudnienia, większy udział w szkoleniach oraz ograniczenie ubóstwa. Oczekujemy, że wszystkie rządy podejmą konkretne kroki, by tym razem i cała UE, i państwa członkowskie osiągnęły te cele. W przeciwieństwie do strategii Europa 2020, której cele nie zostały zrealizowane ani co do zwiększenia zatrudnienia, ani zmniejszenia ubóstwa. Oczekujemy również, że rzeczywiście nadszedł kres oszczędności i że celem jest obecnie zapewnienie odpowiedniej równowagi między polityką gospodarczą i społeczną. Właściwe zaangażowanie partnerów społecznych i społeczeństwa obywatelskiego ma zasadnicze znaczenie, jeśli UE ma przezwyciężyć wyzwania. Dlatego oczekujemy też bardzo silnego wzmocnienia dialogu społecznego i obywatelskiego na wszystkich szczeblach. Nadanie rozmachu Europie socjalnej ma zasadnicze znaczenie. Podjęto już pewne kroki (np. Dyrektywa w sprawie transparentnych i przewidywalnych warunków pracy), ale droga przed nami jest jeszcze długa. 

W numerze także: 

  • "Kłopotliwy zastrzyk" Jakub Pacan o partyjnych strategiach dotyczących antyszczepionkowców 
  • "Chłopi! Polska i ziemia nasza - zwyciężyliśmy" - Agnieszka Żurek relacjonuje otwarcie wystawy IPN-u poświęconej NSZZ Rolników Indywidualnych 
  • "Mądra pochwała katolicyzmu" Jakub Pacan rozmawia z prof. Michałem Gleryczem o książce "Mała pochwała katolicyzmu. Kościół i polityka w późnej nowoczesności" 
  • "Lenin i pogromszczycy" Prof. Marek Jan Chodakiewicz
  • "Wakacje na orbicie" Aleksander Żywczyk o turystyce kosmicznej 
  • "Sukces jest przede mną" Bartosz Boruciam rozmawia z Mateuszem Krautwurstem 
  • "Długie przesilenie" Sebastian Pytel recenzuje film "Prime Time"
  • "Wielki suckes Solidarności" - Marcin Koziestański pisze o wypłatach dodatku covidowego 
  • W dziale sport: "Talent polski z ziemi włoskiej" Łukasz Bobruk pisze o Nicoli Zalewskim a Barbara Michałowska o akcji "Alternatywne lekcje WF" 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Polski Blik rusza na podój Europy Wiadomości
Polski Blik rusza na podój Europy

Polska firma płatnicza Blik cieszy się ogromną popularnością w naszym kraju. teraz zamierza ona wkroczyć do strefy Euro. Jak donosi portal Inn Poland zarząd spółki chce zostać jednych z trzech głównych operatorów płatności w Europie.

Zamach na premiera Słowacji. Jest decyzja sądu z ostatniej chwili
Zamach na premiera Słowacji. Jest decyzja sądu

Sędzia Specjalnego Sądu Karnego w Pezinku koło Bratysławy przychylił się w sobotę do wniosku prokuratora i zgodził się na tymczasowe aresztowanie Juraja. C., który w środę ciężko ranił premiera Słowacji Roberta Ficę. Oskarżony ma postawione zarzuty zamiaru popełnienie zabójstwa z premedytacją.

Znana aktorka poważnie chora. Pojechałam na oddział ratunkowy z ostatniej chwili
Znana aktorka poważnie chora. "Pojechałam na oddział ratunkowy"

Media obiegły niepokojące informacje o znanej aktorce. Okazuje się, że jest poważnie chora.

Nikt jej tam za bardzo nie chce. Burza wokół popularnego programu Polsatu z ostatniej chwili
"Nikt jej tam za bardzo nie chce". Burza wokół popularnego programu Polsatu

W sieci zawrzało. Wszystko za sprawą popularnego programu Polsatu.

Nieoficjalnie: Trzęsienie ziemi w Barcelonie z ostatniej chwili
Nieoficjalnie: Trzęsienie ziemi w Barcelonie

Trener Xavi Hernandez został zwolniony z funkcji szkoleniowca piłkarzy FC Barcelona, ogłosiły w piątek katalońskie media, powołując się na anonimowe źródła w dyrekcji klubu.

Będzie naprawdę niebezpiecznie. Zagrożona niemal cała Polska z ostatniej chwili
Będzie naprawdę niebezpiecznie. Zagrożona niemal cała Polska

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie. Niemal w całej Polsce pojawią się burze i opady deszczu.

Pożar autokaru na A4 [WIDEO] z ostatniej chwili
Pożar autokaru na A4 [WIDEO]

Do pożaru autokaru doszło w sobotę na 392. kilometrze autostrady A4 w kierunku Katowic. Wszyscy opuścili pojazd, nie ma informacji o poszkodowanych - poinformowała PAP małopolska straż pożarna. Dodała, że ruch odbywa się jednym pasem.

Zamach na premiera Fico. Nowe informacje z ostatniej chwili
Zamach na premiera Fico. Nowe informacje

Sąd w Pezinku zdecyduje w sobotę o areszcie dla Juraja C., mężczyzny, który w postrzelił premiera Słowacji Roberta Ficę. Prokuratura wnioskuje o areszt dla zamachowca, tłumacząc to obawą przed ucieczką podejrzanego lub popełnieniem przez niego podobnego czynu.

Potężny skandal w Hiszpanii. Szokująca książka dla dzieci z obrazami seksu z niemowlęciem Wiadomości
Potężny skandal w Hiszpanii. Szokująca książka dla dzieci z obrazami seksu z niemowlęciem

W Hiszpanii wydano szokującą książkę, której oprawa graficzna i treść świadczą o tym, że jest przeznaczona dla dzieci. Książka zawiera symbole LGBT i... obrazy seksu z niemowlęciem.

Prezydent Duda: Premier powiedział mi, że projekt CPK będzie kontynuowany z ostatniej chwili
Prezydent Duda: Premier powiedział mi, że projekt CPK będzie kontynuowany

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że szef rządu Donald Tusk poinformował go o zamiarze kontynuacji projektu budowy CPK z korektami w planowej sieci kolejowej. Podkreślił, że powstanie CPK jest absolutnie kluczowe, jeśli chodzi o zapewnienie Polsce bezpieczeństwa.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Już czas #EmeryturaZaStaż

- Temat emerytur stażowych wraca na polityczną agendę. Solidarność zapowiada obywatelską inicjatywę ustawodawczą i zebranie setek tysięcy podpisów – więcej o emeryturach stażowych w artykule Mateusza Kosińskiego „Nadszedł już czas – emerytura za staż” w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer
/ Tygodnik Solidarność

 

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w artykule Mateusza Kosińskiego?

Przewodniczący Piotr Duda podczas konferencji prasowej w imieniu Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” poinformował o działaniach, jakie związek podejmie właśnie w sprawie emerytur stażowych. Zaprezentowano również logo z hasłem „Emerytura za staż”. – Decyzja Komisji Krajowej to skorzystanie z narzędzia, które daje nam konstytucja, czyli bezpośrednia demokracja. Dlatego przez najbliższe pół roku to obywatele przejmą w konkretnym projekcie ustawy władzę w naszym kraju. Decyzja Solidarności jest jednoznaczna – obywatelska inicjatywa ustawodawcza. Nie mamy na co dłużej czekać. Nasza cierpliwość się wyczerpała. Byliśmy cierpliwi przez ostatnie 6 lat rządów Zjednoczonej Prawicy. Musimy wziąć sprawy w swoje ręce, w ręce obywateli. A my jako związek zawodowy Solidarność chcemy w sposób prawny i logistyczny wspomóc obywateli w tym bardzo ważnym celu, jakim jest przegłosowanie w Sejmie i podpisanie przez Prezydenta ustawy o emeryturach stażowych – powiedział przewodniczący Solidarności. 

O tym czym jest obywatelska inicjatywa ustawodawcza pisze Marcin Krzeszowiec 

Obywatelska inicjatywa ustawodawcza (OIU) jest właśnie instrumentem, za pomocą którego naród może wziąć sprawy w swoje ręce. W artykule 118 ust. 2 ustawy zasadniczej zapisano, że inicjatywa ustawodawcza przysługuje grupie co najmniej 100 000 obywateli mających prawo wybierania do Sejmu, a tryb postępowania w tej sprawie określa ustawa. Przyjęta w naszym kraju regulacja w tej sprawie to „ustawa z dnia 24 czerwca 1999 r. o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli”. Zakłada ona, że projekt ustawy nie może dotyczyć spraw zastrzeżonych przez Konstytucję RP dla innych podmiotów. Zalicza się do nich m.in. ustawa budżetowa czy ustawa o udzieleniu gwarancji finansowych przez państwo. 

„Tu chodzi o godność” - Jakub Pacan pisze o emeryturach w kontekście nauki społecznej kościoła. 

„Praca nie może być przedłużana” – mówi papież Franciszek i ostrzega, że wydłużanie wieku emerytalnego prowadzi do „wynaturzenia zasady zakończenia pracy”. Jan Paweł II upominał się o godne warunki dla przeżywania starości. 
Emerytura stażowa to nie tylko kwestia ekonomiczna, to też zagadnienia etyczne wpisujące się w katolicką naukę społeczną. Kolejni papieże w swoich wystąpieniach wielokrotnie upominali się o godny wypoczynek w jesieni życia.
Także papież Franciszek – podobnie jak jego poprzednicy – dużą troską otacza seniorów, ponieważ zawsze powtarza, że jest to okres zadumy, refleksji i powrotu do Boga. Ustanowił nawet Światowy Dzień Babć, Dziadków i Starszych, który po raz pierwszy obchodzony będzie w tym roku w czwartą niedzielę lipca. Papież mówi, że „starość jest darem”, a na babciach i dziadkach spoczywa szereg obowiązków przekazywania doświadczenia ludziom młodym. 


„Antyrosyjskie sankcje widać na bułgarskim wybrzeżu” - pisze Aleksander Żywczyk

Rosjanie masowo wyprzedają nieruchomości na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego. Ta masowa wyprzedaż nie jest efektem koronawirusa i zamkniętych od roku granic, ale... sankcji gospodarczych nałożonych przez świat na Rosję, które zaczynają dotykać rosyjską klasę średnią. Zmiana cieszy Bułgarów, którzy niemal na pniu odkupują domu i mieszkania na słonecznym wybrzeżu. – Wytrzymamy sankcje – zapewnia Kreml.

Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny jest organem doradczym UE. Reprezentuje organizacje pracowników i pracodawców oraz inne grupy interesu społecznego. Grupę Pracowników tworzą przedstawicielstwa narodowych związków zawodowych, są w niej reprezentanci NSZZ „Solidarność”. Szefem tej Grupy jest działacz związkowy z Austrii Oliver Röpke. W rozmowie z Mateuszem Szymańskim i Teresą Wójcik omawia priorytetowe problemy pracownicze w skali UE.

KE wyznaczyła trzy główne cele na rok 2030: zwiększenie stopy zatrudnienia, większy udział w szkoleniach oraz ograniczenie ubóstwa. Oczekujemy, że wszystkie rządy podejmą konkretne kroki, by tym razem i cała UE, i państwa członkowskie osiągnęły te cele. W przeciwieństwie do strategii Europa 2020, której cele nie zostały zrealizowane ani co do zwiększenia zatrudnienia, ani zmniejszenia ubóstwa. Oczekujemy również, że rzeczywiście nadszedł kres oszczędności i że celem jest obecnie zapewnienie odpowiedniej równowagi między polityką gospodarczą i społeczną. Właściwe zaangażowanie partnerów społecznych i społeczeństwa obywatelskiego ma zasadnicze znaczenie, jeśli UE ma przezwyciężyć wyzwania. Dlatego oczekujemy też bardzo silnego wzmocnienia dialogu społecznego i obywatelskiego na wszystkich szczeblach. Nadanie rozmachu Europie socjalnej ma zasadnicze znaczenie. Podjęto już pewne kroki (np. Dyrektywa w sprawie transparentnych i przewidywalnych warunków pracy), ale droga przed nami jest jeszcze długa. 

W numerze także: 

  • "Kłopotliwy zastrzyk" Jakub Pacan o partyjnych strategiach dotyczących antyszczepionkowców 
  • "Chłopi! Polska i ziemia nasza - zwyciężyliśmy" - Agnieszka Żurek relacjonuje otwarcie wystawy IPN-u poświęconej NSZZ Rolników Indywidualnych 
  • "Mądra pochwała katolicyzmu" Jakub Pacan rozmawia z prof. Michałem Gleryczem o książce "Mała pochwała katolicyzmu. Kościół i polityka w późnej nowoczesności" 
  • "Lenin i pogromszczycy" Prof. Marek Jan Chodakiewicz
  • "Wakacje na orbicie" Aleksander Żywczyk o turystyce kosmicznej 
  • "Sukces jest przede mną" Bartosz Boruciam rozmawia z Mateuszem Krautwurstem 
  • "Długie przesilenie" Sebastian Pytel recenzuje film "Prime Time"
  • "Wielki suckes Solidarności" - Marcin Koziestański pisze o wypłatach dodatku covidowego 
  • W dziale sport: "Talent polski z ziemi włoskiej" Łukasz Bobruk pisze o Nicoli Zalewskim a Barbara Michałowska o akcji "Alternatywne lekcje WF" 



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe